כללי > הקדמה > תכונות השפה

תכונות שפת פייתון

כדי להצדיק את כל המחמאות נפרט כאן קצת יותר על התכונות החשובות של פייתון:

מהירות

כמו שפת ג'אווה, תוכניות בפייתון מתקמפלות לקוד-בייטים (byte code), שהמשערך יודע לקרוא. גם כן כמו בג'אווה, זה מבודד את התכניות הכתובות בפייתון ממשובותיהם של המחשב ושל מערכת ההפעלה עליהם הן רצות, ומעניק לתוכניות ניידות (portability) בין פלטפורמות. בניגוד לג'אווה, פייתון שומרת על אינטראקטיביות, תכונה אופיינית (ומוערכת) של שפות משוערכות. יש להבהיר – פייתון לא זקוקה לשלבי קומפילציה או קישור (linking) מכיווון שאלה מתבצעים מיידית עם ההרצה (רק אם נעשה שינוי כלשהו בקוד). עם זאת, הקוד המקומפל למחצה רץ מהר בהרבה מזה של שפות משוערכות מתחרות כגון perl, awk או שפות shell לסוגיהן.

תכנות מוכוון עצמים

פייתון היא שפה מוכוונת עצמים לחלוטין, במלוא מובן המילה. יש לה את כל המאפיינים והתכונות הדרושים לשם כך: אובייקטים, מחלקות, תורשה (גם מרובה), מודולים, זריקות שגיאה וזיהוי טיפוסים דינאמי. יתר על כן – בפייתון כל דבר הוא אובייקט!

ניהול זיכרון אוטומטי

כמו ג'אווה, פייתון מציעה ניהול זיכרון אוטומטי בזמן ריצה, על ידי ספירת התייחסויות (references), ואיסוף זבל (garbage collection) אוטומטי של נתונים שאינם מנוצלים עוד.

אסתטיות

קוד פייתון הרבה פחות "מלוכלך" מסימני תחביר כגון הצהרות משתנים. טווח משתנים (או מה שמכונה בלוק) בפייתון מוגדר על ידי הזחה (אינדנטציה) של הקוד – הזזתו מהשוליים על ידי טאבים או רווחים. פייתון מחזירה בכך מנהג שנזנח זה מכבר, ומשיבה ל"רווחים הלבנים" (white spaces) את מקומם.

קוד בפייתון לרוב קצר פי 5-3 מקוד מקביל בג'אווה, ופי 10-5 מאשר קוד מקביל ב-C++.

התממשקות נוחה ומגוונת

פייתון ניתנת לשיבוץ בתכניות אחרות, בלי מגבלת copyright. ניתן לכתוב מודולים חדשים בפייתון בקלות, וכן ניתן להשתמש במאגר הגדול של ספריות ושרותים נלווים כגון Tk, שירותי רשת, ממשקי CGI, כתיבת HTML ועוד...

פייתון מתפתחת

פייתון היא שפה חיה ודינאמית. גרסאות חדשות ותיקונים מופצים כל העת, וספריות חדשות נכתבות. ברשת יש מאגר גדול של חומר על פייתון.

 
עמוד ראשי
הקדמה
התקנה
שימוש
התחלה
פונקציות
זרימת התכנית
טיפוסי נתונים
זרימת התכנית - מתקדם
תכנות מונחה עצמים
מודולים
כללי
שלבי הפרויקט
דוגמאות הרצה