עמוד 1 מ-3

מפת האתר

חופש ברשת >> מהמרים על החופש ברשת

מהמרים על החופש ברשת

לאחרונה התוותה ארה"ב הצעות לאיסור ההימורים ברשת. הצדקת האיסור התבססה על החשדות המסורתיים: הגנה על הילדים וחסרי האחריות.

הניסיון האחרון לקצץ בפוטנציאל של האינטרנט בא מכיוון ועדה פדרלית של ארה"ב, שהציעה איסור מוחלט על הימורים מקוונים (=ברשת). תשעת חברי "הוועדה לבדיקת ההשלכות הלאומיות של ההימורים" (NGISC) הביאו את המלצותיהם בפני הקונגרס לאחר שלוש שנות מחקר, בעלות של 5$ מיליון, לגבי השפעת ההימורים. למסמך יקח עוד בוודאי זמן רב עד שיחלחל במערכת, וסביר יותר שימומש ברמת המדינות ולא ברמה הפדרלית. ואולם, סביר גם שתהיינה לו השפעות משמעותיות, על אף ההתנגדות והעובדה כי ההמלצות הכלולות בו אינן מחייבות מבחינה משפטית.

 

הוועדה מורכבת מקבוצה "מגוונת מבחינה אידיאולוגית", החל מתומכי בערכי המשפחה וכלה באנשי הגרלות הפיס. הם הצביעו ברוב של שמונה בעד האיסור, ואחד נמנע. סיבה אחת לקונצנזוס היא ש"איגוד ההימורים האמריקאי", מחשש לאבד את מעמדו כמפקח על ההימורים החוקיים בארה"ב, קורא מזה זמן רב לאיסור שכזה משום שלדעתו יש לפקח על הימורים מקוונים בדיוק כמו על ההימורים הרגילים.

 

על ההמלצות האפילה השבוע פסיקה חשובה של בית המשפט העליון, שביטל את האיסור משנת 1934 על פרסום הימורים ברדיו ובטלוויזיה, בשל הפרה של זכות חופש הביטוי.

בין 76 הצעותיה, הוועדה ממליצה כי "הממשל הפדרלי יאסור על הימורים באינטרנט בתוך ארה"ב", ומבקשת ממשרד המשפטים "לפתח שיטות לאכיפת האיסור לגבי ספקי שירותים באינטרנט, ספקי כרטיסי אשראי וסוכנויות להעברת כספים". כמו כן "הוועדה מכירה בכך שהימורים מתפשטים באינטרנט במהירות, וחודרים לבית של כל משפחה בעלת מחשב."

לעמוד הבא