עמוד 1 מ-1

מפת האתר

חוקים ותקנות >> חוק, אינטרנט ופשע אלקטרוני

חוק, אינטרנט ופשע אלקטרוני

האינטרנט שינה את צורת האינטרקציה והתקשורת בין בני אדם, ויצר "קהיליה" חדשה של עסקים, השכלה ועוד. הפרדיגמות המשפטיות המקובלות אינן ישימות על האינטרנט, והמבנים המוסריים והמשפטיים קורסים כשהדברים נוגעים לסייברספייס. ככל שגדלה כמות המידע המאוחסן באינטרנט, וככל שהמידע הזה נעשה רגיש יותר, כך גדלה גם מידת הפגיעות שלו. חוקים הדנים בפשעי מחשב ושיטות החקירה של פשעים אלה והעמדתם לדין, חייבים להיות דרוכים כדי שלא יפגרו מאחור.

 

המושגים הפליליים המקובלים - גנבה, הסגת גבול ופגיעה ברכוש - אינם ממש משתלבים בעולם הווירטואלי. לכן, הממשל הפדרלי וגם הגופים המחוקקים ברוב מדינות ארה"ב העבירו חוקים פליליים המתמחים בפשעי מחשב כדי להתמודד עם שימוש ללא היתר, גישה או שינוי של מחשבים או נתונים. הרבה פעמים, חוקים אלה מתיישנים עוד ביום שבו מעבירים אותם, כיוון שההתפתחויות הטכנולוגיות וההתנהגותיות של המשתמשים מקדימות בהרבה את השינויים התחיקתיים. נגיפי מחשב או צורות אחרות של "קוד פוגעני" אינם אסורים מפורשות במסגרת חלק גדול מהחוקים הקיימים, וכותבי תוכניות כאלה עשויים להתחמק בהצלחה מפני העמדה לדין פלילי.

היות והטכנולוגיה משנה את האופן שבו אנו מנהלים עסקים או את התקשורת בינינו, היא משנה גם את מיגוון האפשרויות לביצוע פשעים. חדירה למחשבים, טרור מחשבים, איומים ממוחשבים, סייבר-פורנו, ריגול אלקטרוני וסחיטה אלקטרונית - כל אלה התאפשרו בעקבות הופעת המחשבים ורשתות הנתונים המהירות. באופן בלתי נמנע, החקיקה והפיקוח מפגרים אחרי הדימיון של האקרים שאפתנים. הפעילות שלהם עשויה להיות לשם השעשוע אך גם למטרות רווח, מפני שיותר ויותר עצמאים, עסקים, ממשלות ושירותים חשאיים פונים אל רשתות המחשבים כדי להקל על פעילותם - החוקית והפלילית.