עמוד 1 מ-1

מפת האתר

וירוסים >> תולדות הוירוסים

תולדות הוירוסים

וירוסי מחשב מסורתיים נתגלו לראשונה בקנה מידה רחב בסוף שנות ה - 80, וזאת בגלל שילוב בין מספר גורמים. הראשון הוא התפשטות השימוש במחשבים אישיים. עד לשנות ה - 80, מחשבים ביתיים לא היו קיימים או שהם נחשבו כצעצועים. מחשבים אמיתיים היו תופעה נדירה, ונועדו לשימושם של "מומחים". במהלך שנות ה - 80, השימוש במחשבים אמיתיים החל להתפשט בבתי עסק ובבתים פרטיים בגלל הפופולריות של PC IBM (ששווק ב - 1982) ו-Apple Macintosh (שיצא לשוק ב - 1984). לקראת סוף העשור, מחשבים אישיים היו נפוצים בבתי עסק, בבתים ובאוניברסיטאות.

 

הגורם השני היה השימוש ב"לוחות מודעות" ממוחשבים. המודם איפשר לחייג אל לוח מודעות כזה ולהוריד למחשב תוכניות שונות, שהפופולריות שביניהן היו משחקים, מעבדי תמלילים פשוטים וגיליונות אלקטרוניים. לוחות מודעות ממוחשבים הובילו להופעתו של וירוס מהסוג "סוס טרויאני". סוס טרויאני הוא משהו שעושה רושם של תוכנית מגניבה כשקוראים את תיאורו בלוח המודעות הממוחשב, ולכן רבים הורידו אותו למחשב שלהם. אבל כאשר מריצים את התוכנית, מגלים שהיא עושה דברים לא כל כך מגניבים, למשל, מוחקת את תוכן הדיסק. סוסים טרויאנים פוגעים למעשה רק במספר קטן של מחשבים משום שניתן לגלות אותם במהירות. כאשר מתגלה סוס טרויאני, בעל לוח המודעות מסוגל למחוק את הקובץ מהמערכת, או שאנשים שולחים זה לזה הודעות אזהרה מפני הוירוס.

 

הגורם השלישי שהוביל להופעת וירוסים הוא הדיסקט. בשנות ה - 80, התוכניות היו קטנות ואפשר היה לאחסן מערכת הפעלה, מעבד תמלילים ומסמכים ועוד מספר תוכניות, הכל בדיסקט אחד או שניים בלבד. במחשבים רבים לא היה דיסק קשיח, ולכן כשהודלק המחשב, הוא טען את מערכת ההפעלה ותוכניות אחרות מהדיסקט.

 

הוירוסים ניצלו את שלושת הגורמים הללו כדי ליצור את התוכניות הראשונות שהיו בעלות יכולת שכפול עצמי.