עמוד 1 מ-1

מפת האתר

וירוסים >> לשם מה יוצרים וירוסים

לשם מה יוצרים וירוסים

אנשים יוצרים וירוסים. מישהו יושב לכתוב את הקוד, לוודא שהוא מפיץ את עצמו, ואחר כך משחרר את הוירוס. מישהו גם מתכנן את שלב ההתקפה של הוירוס, בין זו הודעה טיפשית או הוראה להרוס את הדיסק הקשיח. לשם מה אנשים עושים זאת?

 

סביר להניח שיש לכך לפחות שלוש סיבות. הראשונה היא אותו מניע פסיכולוגי שדוחף ונדליסטים ומציתים למעשיהם. לשם מה למישהו לנפץ את שמשת הרכב של אדם אחר, או לרסס כתובות על בניינים, או להצית יער יפהפה? עושה רושם, שעבור אנשים מסוימים זהו ריגוש. אם אדם כזה מסוגל לתכנת, הוא עשוי לתעל את האנרגיה שלו לשם יצירת וירוסים הרסניים.

 

הסיבה השנייה קשורה לריגוש שאנשים חווים כשהם צופים בדברים מתפוצצים. אנשים רבים מפיקים סיפוק מפיצוצים והתנגשויות של מכוניות. בילדותכם, סביר להניח שהכרתם בשכונה איזה ילד שלמד להכין אבק שריפה והרכיב פצצות יותר ויותר גדולות - עד שנמאס לו או עד שהסב לעצמו נזק חמור. יש דמיון בין זה ובין יצירת וירוס מחשב שמופץ במהירות: הוירוס הוא כמו פצצה בתוך מחשב, וככל שיותר מחשבים מודבקים בוירוס, כך יוצר הוירוס נהנה יותר מהפיצוץ.

 

הסיבה השלישית כנראה קשורה להתרברבות, או לריגוש שבעצם הביצוע. משהו כמו כיבוש האברסט. ההר עומד ואיש עדיין לא טיפס עליו, ולכן מישהו מוכרח להיות הראשון. מתכנתים מטיפוס מסוים, המגלים פירצה באבטחה, עשויים לחוש דחף לנצל את הפירצה הזו לפני שמישהו אחר ישיג אותם. "ברור שהייתי יכול להודיע למישהו על הפירצה. אבל לא יהיה עדיף להראות להם אותה???" הגיון כזה הוביל ליצירה של וירוסים רבים.

 

אין ספק שכל האנשים היוצרים וירוסים אינם ערים לנזק הממשי שהם גורמים לאחרים. להרוס למישהו את כל המידע בדיסק הקשיח שלו, זהו נזק ממשי. לאלץ את העובדים בארגון גדול לבזבז אלפי שעות עבודה כדי לנקות את הוירוס, גם זה נזק ממשי. אפילו הודעה טיפשית על המסך היא נזק ממשי כי המשתמש ייאלץ לבזבז זמן יקר כדי להיפטר ממנה. מסיבה זו, מערכת החוק נוקטת באמצעים חריפים יותר ויותר כדי להעניש את יוצרי הוירוסים.