עמוד 1 מ-1

מפת האתר

אנונימיות ופרטיות >> פרטיות אלקטרונית

פרטיות אלקטרונית

פרטיות בחיי היומיום אינה דבר חדש. כשאנחנו קונים במכולת, המוכר לא יבקש תעודה מזהה, וכשאנחנו שולחים מכתב רגיל, בית הדואר לא יבדוק אם כתובת ההחזרה לשולח היא נכונה. ומי מאיתנו לא יתרגז אם יתברר לו שהדוור קורא את דברי הדואר שלו?

באינטרנט, לעומת זה, היחס לפרטיות שונה בהרבה. הודעות נשלחות כטקסט רגיל, כך שכל אחד בעל ידע מינימלי יהיה מסוגל לקרוא אותן, והאינטרנט אינו מספק דרכים מובנות מראש כדי למנוע ממישהו אחר לזייף את שמכם, כך שלא תוכלו להוכיח שלא אתם שלחתם את ההודעה (בימים אלו מתגבש פתרון לבעיה זו כך שלכל משתמש תהיה חתימה אלקטרונית ייחודית שתזהה אותו).

גרוע מזה, ישנן שתי דרכים לפלוש למחשב שלכם ולבחון את המידע בדיסק הקשיח. האחת, בנאלית למדי, היא פלישה פיסית של אדם עם גישה למשרדכם אשר ינצל את היעדרותכם ויעשה במחשב כרצונו. השניה, פלישה אלקטרונית, מתבצעת ע"י תוכנית מחשב זדונית אשר מושתלת למחשב שלכם ללא ידיעתכם באחת הפעמים שהתחברתם לרשת ומשמשת כדלת אחורית לגורם זר אשר יכול להשתלט על המחשב כל עוד הינכם מחוברים לרשת. לתוכנית מחשב זו קוראים "סוס טרויאני" (ומי שמכיר את הסיפור על סוס העץ הענק שנתנו היוונים לטרויאנים ועזר להם בכיבוש העיר טרויה בוודאי מבין את הקשר).