עמוד 2 מ-3

מפת האתר

מסחר >> מדריך לתשלום מקוון (המשך)

מדריך לתשלום מקוון

דרכי תשלום חדשות

למרות שכרטיסי אשראי הם הדרך המקובלת ביותר לשלם עבור רכישות שביצעתם באופן מקוון, קיים גם שימוש בכרטיסי חיוב - כרטיסים אשר נותנים לסוחר הרשאה לחייב אלקטרונית את חשבון הבנק שלכם. כרטיס החיוב עשוי להיות כרטיס הכספומט הרגיל שלכם ולכן מחייב שימוש במספר סודי. הוא עשוי להיות גם כרטיס המחייב רק חתימה כלשהי או שיטת הזדהות אחרת. או שהוא עשוי לכלול שילוב של השיטות הללו. למרות שהשימוש בכרטיס חיוב דומה לשימוש בכרטיס אשראי, יש שוני משמעותי אחד: כאשר אתם משתמשים בכרטיס החיוב שלכם, הכסף שנועד לרכישה מועבר כמעט מיידית מחשבון הבנק שלכם לזה של הסוחר.

 

העולם המקוון מצטיין בשינוי, ולכן לא מפתיע שהולכות ומתפתחות שיטות תשלום אלקטרוניות - הקרויות לעתים 'כסף אלקטרוני' - כדי להקל על רכישות מקוונות. לדוגמה, כרטיס 'ערך מאוחסן' מאפשר לצרכן להעביר כסף מזומן לכרטיס. כרטיסים מסוימים מסוג זה פועלים בצורה לא-מקוונת (למשל, כך שתוכלו לקנות חטיף במכונה אוטומטית); אחרים פועלים בצורה מקוונת (כך שתוכלו לקנות פריט מאתר ברשת); וחלקם גם עשויים להיות כרטיסים משולבים של שתי השיטות. כרטיסי 'ערך מאוחסן' מסוימים מכילים שבבי מחשב ההופכים אותם לכרטיסים 'חכמים': הם עשויים לפעול הן ככרטיס אשראי והן ככרטיס חיוב וגם להכיל ערך מאוחסן.

 

שיטות תשלום מסוימות, מבוססות-אינטרנט מאפשרות להעביר ערך כספי בין מחשבים. הצרכן יוכל להשתמש בהן כדי לבצע 'מיקרו-תשלומים' - תשלומים בסכומים נמוכים ביותר - עבור פריטים כמו קובץ מוסיקה. כאשר הצרכן משתמש בכסף אלקטרוני עבור רכישה, היתרה בכרטיס או במחשב שלו מופחתת על פי סכום הרכישה. כרטיסים מסוימים ניתן "לטעון מחדש" בערך נוסף, למשל מתוך כספומט, ואילו כרטיסים אחרים הם "חד-פעמיים" - אפשר להשליך אותם בתום השימוש.

 

לעמוד קודם         לעמוד הבא