דף הבית >  מערכות הפעלה >  palmos > מערכת ההפעלה palmos 5.0

מערכת ההפעלה Palm os 5.0

מערכת ההפעלה החדשה של פאלם תפעל מהר יותר, ולראשונה יוכלו המשתמשים לבצע בעזרתה מספר פעולות בו-זמנית.

סקירה קצרה

המערכת החדשה תתבסס בעיקר על מעבדי ארם 7, ועל 32 ביט (במקום 16). יישומים חדשים, שייכתבו במיוחד עבור המעבדים הללו, יפעלו באופן משמעותי מהר יותר. רוב היישומים הקיימים ימשיכו לפעול גם על גבי המחשבים החדשים, בזכות יכולת ההדמיה של מעבדי ארם.

עם זאת, יישומים בקטגורית ה-HACKS, המוכרים למשתמשי פאלם ומאפשרים עקיפה של מערכת ההפעלה והוספה של תכונות חדשות, לא יוכלו לפעול יותר על גבי המחשבים החדשים.

לראשונה תהיה מערכת ההפעלה של פאלם רב משימתית: המשתמשים יוכלו לבצע מספר פעולות בו זמנית, כגון הורדה של מסמך מאינטרנט במקביל לרישום פגישה ביומן הכתובות. ניהול הזיכרון והמשאבים אמור להתנהל מעתה בצורה יעילה יותר.

נראה שמתכנתי החברה הצליחו להתמודד עם אתגרים לא קלים, ואפילו לקרוא תיגר טכנולוגי על משאבי היידע וכוח האדם האדירים של מיקרוסופט. מדובר במערכת הפעלה המתוכננת כך, שאינה זוללת זיכרון, וממילא מנצלת טוב יותר את חיי הסוללה, ויחד עם זאת נשמרת בה הפשטות, קלות השימוש והאינטואיטיביות, שאפיינו עד היום את פאלם.

מערכת ההפעלה 5.0 תהיה הפעם הראשונה שבה תעבור פאלם לעבודה תחת מעבד מסוג אחד בלבד, "ארם" של אינטל, מוטורולה וטקסס אינסטרומנטס. המשמעות היא ביצועים משופרים ויישומים חדשים, שיידעו לנצל את יכולות העיבוד החזקות שמעניקים המעבדים החדשים. אגב, היישומים הישנים ימשיכו לפעול גם במערכת ההפעלה החדשה.

איכות תקליטור

פאלם 5.0 os תציע חוויית משתמש שונה בשלושה מישורים עיקריים: יכולות מולטימדיה משופרות, כולל תמיכה מובנית בצגים בעלי אבחנה ורזולוציה גבוהה במיוחד, ויכולת להשמיע קבצי קול.

למעשה, במכשירים החדשים שתותקן בהם ניתן יהיה להנות מההאזנה (והקלטה) של קבצי קול באיכות של תקליטור.

שיפור נוסף ובולט יהיה בתחום האבטחה. הכול מבינים היום, אחרי אסונות 11 בספטמבר והיסטריית האבטחה בעולם, כי שוק טכנולוגיות המידע אינו יכול להתפשר בעניין אבטחה. ובאמת, מערכת ההפעלה החדשה, תכיל כעת לראשונה אופציה להצפנה של 128 ביט. כלי פיתוח חדשים, שיועמדו לרשות המפתחים לפאלם יאפשרו להם ליצור גם אמצעי זיהוי ביומטריים, לצורך קבלת הרשאה לשימוש בפאלם: טביעות אצבע, זיהוי קול וזיהוי כתב. 

ההימור האלחוטי

ההימור הגדול ביותר של פאלם הוא בתחום האלחוטי: האם באמת יזדקקו רבים כל כך ליכולות אלחוט מובנות במכשירים החדשים? מעבר לרכיב הבלו טות', היא מציגה לראשונה תמיכה גם בתקן האלחוטי למרחקים גדולים יותר, 802.11, המשמש ברשתות אלחוט מקומיות, ונפוץ במקומות כגון בנקים ושדות תעופה.

פאלם 5.0 os תואמת מראש להתחברות לכל הטלפונים החכמים שיעבדו ברשתות הסלולר של דור 2.5 והדור השלישי. החברה טענה מאז ומתמיד, שאת הטכנולוגיה היא תשחרר למשתמשים, אך ורק כאשר היא תהיה פשוטה ושקופה.

אגב, רבים מהשיפורים שפאלם מציגה, כבר קיימים. היא היתה זו שהכניסה את השימוש במימשק האינפרא אדום, כאמצעי פשוט וקל להעברת יישומים וכרטיסי ביקור. נכון, קדמו לה בשילוב הטכנולוגיה הזו חברות כמו אפל (עם מחשב הניוטון שלה, שהקדים את זמנו), אך רק פאלם הצליחה לרתום אותה לשימוש יומיומי. האם כך יקרה גם לטכנולוגיית בלו טות' (המאפשרת חיבור בין מכשירים בלי כבלים במרחקים קצרים של עד 10 מטר), המשוועת ליישומים פופולריים?

WindowsCE 3.0 Windows Pocket PC 2002
palmos השוואה בין פאלם לבין פוקט פי סי palmos 5.0
linux

EPOC