דף הבית >  חומרה >  זיכרון במחשבי כף יד > ...

זיכרון במחשבי כף יד

 

SmartMedia, CompactFlash, Memory Slots, MultiMedia Cards וSecure Digitl, נראה שבכל שבוע אנו שומעים על סוג חדש של זיכרון למחשבי כף יד. אולם, מהם סוגי המדיה השונים הללו ומה אתה צריך לדעת עליהם כאשר אתה קונה את הPDA הבא שלך?

Ram לעומת Rom

Rom הוא קיצור של Read Only Memory. זה מתייחס לשבב זיכרון שמשמש לאיחסון תמידי של הוראות ונתונים ללא צורך במתח. התוכן שלו נכתב לשבב בזמן הייצור אך הוא לא יכול להשתנות - לכן הוא קריאה בלבד.

הדרך היחידה שאתה יכול לשנות את התוכן של שבב ROM סטנדרטי היא ע"י החלפתו. נושא חשוב מאוד כאשר מדובר בPDA. למשל, שלא כמו בPC, או במחשבים ניידים, רוב מחשבי כף היד מאחסנים את מערכת ההפעלה בROM. במילים אחרות, מערכת ההפעלה צרובה במחשב.

לכן, במקום לאפשר לצרכן לשדרג את המכשיר שלו ע"י רכישת תוכנה והתקנתה (כפי שזה ברוב מחשבי PPC), קונה של PDA צריך להחליף את שבב הROM ע"מ לשדרג את מערכת ההפעלה.

זה נכון לגבי הPalm Pilots הראשונים והHandSpring Visor, שיש להם את מערכת ההפעלה שלהם ואפליקציות מובנות בROM.

ע"מ לשדרג את גרסת הPalm os במכשירים אלו, הצרכן צריך להחליף את כרטיס הזיכרון שמכיל את שבב הROM.

אלטרנטיבה ליצרני PDA היא להשתמש בROM מבוסס זיכרון פלאש אשר יכול להיות משודרג בצורה תוכניתית ללא צורך בהחלפה. למעשה השם ניתן לו ע"י טושיבה כיוון שניתן היה למחוק אותו בצורה מהירה. בדומה לRON סטנדרטי, פלאש ROM הוא בלתי נדיף, כלומר הוא לא מאבד את התוכן שלו כאשר יש נפילת מתח.

פאלם עברה לפלאש ROM ראשית עם הPalmIII וCompaq מספקת אותו עם הPPC's מסוג iPAQ. אולם, רוב יצרני המכשירים לא משתמשים בFlashROM בגלל עלות. ROM סטנדרטי הוא הרבה יותר זול מפלאש.

כמו כן, מייקרוסופט מתעקשת שיצרני PPC שיש להם תוכנות שהולכות לתוך ROM, יבדקו ע"י NSTL, מעבדה לבדיקות תוכנה, ע"מ להבטיח מכשיר יציב ואמין יותר. אולם, תנאי זה הופך את זה קשה ליצרני PPC לשחרר שדרוגים מבוססי פלאש, לכן רובם בוחרים בROM סטנדרטי.

השורה התחתונה לגבי ROM היא שפלאש ROM עדיף אם אתה משוכנע שתשדרג את מערכת ההפעלה במכשיר שלך, אם לא זה לא כל כך משנה.

RAM הוא קיצור של Random Access Memory. הוא בנוי מרכיבי זיכרון שמתפקדים כמקום העבודה העיקרי של המחשב. הוא משמש להחזקת תוכנות וקבצי נתונים.

במערכות הפעלה רבות RAM גם נקרא זיכרון ראשי. Ram שונה מROM בכך שהוא נדיף. במילים אחרות, ע"מ לשמור על התוכן שלו הוא חייב לקבל מתח. אם תוציא את הסוללות שלך מהמכשיר תראה את ההשלכות. לRAM יש יתרון על ROM והוא שהתוכנה שלו ניתנת לשינוי בקלות.

בשורה התחתונה, ככל שיש לך יותר RAM תצטרך לסמוך פחות על כרטיסי זיכרון. עדיין, אחסון הוא אחסון וכרטיס זיכרון הוא טוב כמו RAM לאחסון נתונים.