דף הבית > סקירה כללית>...

סקירה כללית של עולם מחשבי כף היד

לקראת סוף שנות ה-90 כל מי שנחשב "מישהו" לא הלך לשום מקום בלי מחשב כף יד סלולרי( PDA – Personal Digital Assistant ).

ה PDA הוא למעשה מחשב כף יד אישי שיכול לטפל במשימות פשוטות כגון ספר כתובות וטלפונים רשימות, יומן פגישות ועוד. למעשה, רב מחשבי כף היד מציעים הרבה אפליקציות נוספות כמו דפי עבודה ( spreadsheet), מעבד word , תוכנות לניהול כלכלית שעון, מחשב משחקים ועוד.

מה שעשה את מחשב כף היד לאטרקציה להרבה ממשמשי המחשב האישי היה היכולת להעביר נתונים בין מחשב כף היד למחשב האישי כולל מידע מאפליקציות ארגון שונות כגון יומן פגישות, במילים אחרות, לסנכרן נתונים בין הסביבות הניידות לסביבות הקבועות, ללא בעיות.

בתחילה, העברת המידע נעשתה דרך כבל שמתחבר בין מחשב כף היד לבין במחשב הקבוע, כיום, ההתקשרות אפשרית גם באמצעות קרן אינפרא אדומה.

קל, אם כן, להבין מדוע מהווה מחשב כף היד אטרקציה גדולה במיוחד בקרב אנשי העסקים, קטן, נייד, ובעל טכנולוגיות יעילות.

הכנסת נתונים למחשב כף היד דורשת מקלדת קטנה או צורה אחרת של מערכת שמזהה כתב יד. הבעיה עם מקלדת היא שהיא לא נוחה להקליד עליה בגלל גודלה, לגבי האפשרות השניה היא הקושי ביצירת ממשק כזה שיהיה גם נוח לעבוד איתו. הפתרון לזיהוי כתב היד הוא מערכת לזיהוי כתב יד כגרפיטי, שמתבססת על תצוגה של נגיעה במסך וא"ב פשוט שלוקח בערך כ 20 דקות למשתמש ללמוד אותו, על מנת להכניס נתונים. מחשב כף יד עם מערכת שכזו, נותן את האפשרות לכתוב באופן ישר לתצוגה שמתרגמת את המידע לטקסט.

לסיכום, שוק מחשבי כף היד עונה על הדרישות של שני הפתרונות המוזכרים פה אלו עם המקלדת ואלו שבלי. בחירה תלויה בהעדפה אישית ולרמת היעילות הנדרשת. בעקבות כך פיתחו במייקרוסופט מערכת הפעלה שתומכת בכל אחת מצורות אלו. מחשבי כף היד זקוקים לאפליקציה יעילה ויציבה על מנת להפוך אותם לכאלו שיהיו בכל מקום. כניסה של אמצעי תקשורת מולטי פונקציונאליים שמאחדת יכולות של טלפונים סלולריים ומחשבי כף יד נראית כדבר שיפתור זאת. היכולת לגישה נוחה וזולה לאינטרנט עם מכשיר אחד בלבד היא אחת השאיפות הגדולות של תכנות נייד.

בסתיו 1999 השיקה חברת פאלם את המכשיר Palm VII שהתקרב מאד לענות על השאיפה הנ"ל. אחת התוצאות האפשריות היא שהשוק יתחלק לשניים: אלו שרוצים את המכשיר הנייד הבסיסי עם מערכת הפעלה פשוטה ביותר ואלו שהדרישה שלהם היא ממש מחשב נייד לשימוש בכל מקום כמו במהלך נסיעות וכו'