palmos

Palm 2002 שני מהלכים נועזים הקואליציה נגד microsoft

ההצלחה המסחררת של פיילוט ומכשירי פאלם פיילוט העניקה ל- Palm os יתרון גדול על שאר המתחרות בשוק בקרב מערכות הפעלה למחשבי כף יד. בסוף שנת 1999 כ-70% ממשתמשי מחשבי כף היד בעולם השתמשו במערכת ההפעלה של פאלם.

מס' יצרניות החומרה שמשתמשות במערכת ההפעלה של פאלם גדל עם השנים ובינהן ניתן למצוא את נוקיה, סוני ועוד.

מערכת ההפעלה היא אחת התכונות החשובות ביותר בכל התקן ניד. מערכת ההפעלה של פאלם מקודדת בצורה יעילה, דבר שמתבטא בצריכה נמוכה מאד, באופן יחסי למתחרים, של הסוללה. סוללה, שעובדת עם מערכת Palm os "מחזיקה מעמד" שבועות לעומת סוללות שעובדות עם מערכות הפעלה אחרות ש"מחזיקות מעמד" ימים ספורים.

 Palm os השתהו בהוצאת מחשב כף יד צבעוני מחשש לאבד את יתרון המשקל, הגודל וחיי הסוללה הארוכים. באביב 2000 הושק Palm IIIc שהיווה הצלחה במטרה, הוספת צבע למוצר תוך כדי תוספת של 20 גרם בלבד למשקל לעומת שאר מחשבי כף היד בעלי הצבע האפור.

פאלם 2002

בפאלם יודעים שהחברה כבר אינה בודדה בצמרת, כפי שהיתה בתחילת הדרך, כשמיליונים ברחבי העולם הסתערו על הפאלם פיילוט שלה בשקיקה. רחוק מזה: הענק המפלצתי מיקרוסופט, שבלע כבר אל קרבו גדולים וחזקים ממנה, צפה בהתחלה מן הצד, למד כדרכו את צרכי הקונים - והחל לכבוש את מקומו בהדרגה, בעזרת מערכת הפעלה אלטרנטיבית למחשבי כף-יד, פוקט פי.סי. פאלם זוכרת מה עלה בגורלן של חברות כמו נטסקייפ, שעמדו בדרכה של מיקרוסופט בתחום שנראה לה מבטיח, והיא יודעת שכדי להישרד - המכשירים שלה ומערכת ההפעלה שלה, חייבים להיות בכל מקום, ובכל הרמות: אצל בני נוער בתיכונים, בידי סטודנטים באוניברסיטה, עם אנשי המכירות בדרכים, ובכיסם של הפקידים הממשלתיים הבכירים. והם חייבים להיות טובים יותר.

שני מהלכים נועזים

כשהיא ניצבת על פרשת הדרכים המסוכנת בתולדותיה, חברת מחשבי כף-היד פאלם שני מהלכים קשים, הנועזים ביותר מאז הוקמה לפני שש שנים. היא בחרה להכריז עליהם בכנס מפתחים שאירגנה בסאן חוזה שקליפורניה.

הצעד הראשון הוא חשיפתה של מערכת הפעלה חדשה, המכונה פאלם 5.0 os; השני הוא הקמתה של חברה-בת, שתפעל בנפרד מפאלם. החברה תיקרא Palmsource ותתמקד בפיתוח מערכות ההפעלה העתידיות למחשבי כף-היד של החברה.

פאלם, שהפכה בשנים האחרונות למעין אייקון תרבותי של שנות ה-2000, מכרה עד כה יותר מ-12 מיליון מכשירים ברחבי העולם, ומתגאה בכך, שבכל שש שניות נמכר מחשב שלה היכנשהו על גבי הגלובוס. פאלם מודעת היטב לכך, שאחרי החידושים המינוריים שהציגה בשנים האחרונות - עכשיו צריך לבוא סוף סוף השוס הגדול. אם עד היום המחשב הזעיר שלה הווה פתרון מצויין לקישור בין האדם המודרני לבין תוכנות ניהול המידע שלו במחשב האישי - הרי שמעתה והלאה היא נדרשת להציע באותו מכשיר (רצוי דק, קל וצבעוני יותר) פתרונות שיקשרו בין המשתמש לבין המידע והמיכשור הסובב אותו בלי חוטים, כבלים ושאר מרעין בישן. כלומר, בזירה אלחוטית לחלוטין.

הקואליציה נגד מיקרוסופט

הקואליציה נגד מיקרוסופט פאלם יוצאת לדרך האלחוטית החדשה עם שותפות, שהן גם קצת יריבות: סוני, הנדספרינג וקיוסרה חברו אליה כדי להביס את מיקרוסופט במערכה על מערכת ההפעלה למחשבי כף-יד. כנס המפתחים נועד במיוחד לשם כך - להעביר למפתחים (ולעיתונאים) מכל העולם: אתם-אנחנו לא לבד - ענקי האלקטרוניקה העולמית נמצאים בקואליציה שלנו. סוני, שאחראית לכמה מן הטכנולוגיות המעניינות ביותר בתעשיית מחשבי כף-היד, הציגה את ה-Clie 615, מחשב כף-היד הצבעוני הדק בעולם, ששוקל רק 138 גרם, ומצוייד במסך צבע מדהים (רזולוצייה של 320 על 320 פיקסלים). במקביל, הוצגה גם מדפסת זעירה ניידת ל-Clie, שמאפשרת למי שזקוק לכך לחסוך לחלוטין שירותי משרד בדרכים.

חברת הנדספרינג, יצרנית הוייזור, הציגה את הלהיט האחרון שלה – הטריאו - מחשב כף-יד אלחוטי, המשלב יכולות תקשורת נתונים וקול. הטריאו יהיה זמין בחודש הקרוב, ויפעל בתחילה ברשתות GSM הפזורות בעיקר באירופה. בקרוב, נאמר לנו, תצא גם גירסה לרשתות CDMA.

 

WindowsCE 3.0 Windows Pocket PC 2002
palmos השוואה בין פאלם לבין פוקט פי סי palmos 5.0
linux

EPOC