logo


פרק ראשון: ה Perl שאתם צריכים לדעת

סיכום

עבור אנשים רבים ההנאה הגלומה בנהיגה היא לא העברת הרגל מדוושת הגז לדוושת הבלם, או העברה להילוך אחורי, ואף לא בהפעלת המגבים. ההנאה שבנהיגה, עבור רבים,היא הטיול, האפשרות להגיע ממקום למקום, הנוף בצדי הדרכים, והמהירות. עדין, ישנו גרעין קשה של אנשים אשר מאוהבים דווקא בצדדים הטכניים של הנהיגה, כגון החלפת ההילוכים.

Perl דומה במידת מה לתיאור הזה. מעריצי השפה אוהבים את הלכלוך על ידיהם, אולם Perl נותנת את האפשרות לעבור מנקודה לנקודה גם מבלי להרכיב מחדש את תיבת ההילוכים! מאמר זה ניסה לסקור שטח רחב על מנת להגיע לסוף המיוחל. מתכנת רשת מעוניין, בעיקרו של דבר, להשתמש בPerl ככלי נוסף בתכנות הרשת. על מנת לעשות זאת, הוא צריך להכיר את הבסיס של Perl וזאת הייתה המטרה העיקרית של מבוא זה.

השימוש ב Perl עם CGI, ליצירת עמודי רשת דינאמיים ואינטראקטיביים, הוא הכיף שבדבר. אבל אי אפשר לעלות לאוטוסטרדה, לאחר שיעור נהיגה ראשון. ולכן הראינו רק פיסה ייצוגית מהכיף ש Perl יכולה להציע ברשת. כעת שהבסיס כבר קיים, נוכל בפרק הבא להכניס את Perl להילוך גבוה, ולעבור מעיבוד טפסים להכנת מסדי נתונים ולתוכנת עגלת קניות.

הפניות לקריאה נוספת - מחשבות מעמיקות

למרות ההתקדמות הטכנולוגית המהירה, ישנם דברים אשר עדין מתבצעים בצורה הטובה ביותר בעזרת ספרים מודפסים. ולימוד Perl הוא אחד מהדברים הללו. ספרים הם כלי נוח להפניות, ולקישורים. וכן הם יותר נוחים לנשיאה מחדר השינה ל.. נגיד השרותים. כאמור אם תשאל ספק Perl טיפוסי איזה ספר לקרוא תישלח בלי ספק הישר אל "The Llama", כינוי של הספר "Learning Perl" שנכתב ע"י Randel Schwarts ו Tom Christiansen, אחד מסדרת הספרים של O'relly and Associates, עם ציורי בעלי החיים על הכריכה.

הרשו לי להסתייג. אומנם "הלאמה" הוא למעשה ההמלצה המועדפת על אוהבי ה Perl, אבל זהו אינו הספר המושלם למתכנתים מתחילים. קורא שמעונין להשיג הבנה מעמיקה על Perl, ואשר מתחיל עם בסיס מועט/בינוני בתיכנות ו/או עבודה עם Unix יאמר שהספר תורם לאווירה המאיימת השוררת סביב שפה חזקה ושימושית זאת.

למעשה, למרות הסיכון בגירוש נצחי מממלכת Perl, אמליץ שהמשתמש המתחיל ישורת טוב יותר בידי הספר "Perl 5 for Dummies" של Paul Huffman. אחרי שהרחקנו כל כך לכת נוסיף להגיד שהספר ל"Dummies" (טיפשים) מציג גישה ברורה ומאורגנת יותר למידע על Perl ומסביר את התפיסות החשובות ביותר בהירות, ובהרבה פחות אגו, מאשר ה"למה" ירום הודה.

להגנתם הרשו לי לציין שמחברי הספר "Learning Perl", האדונים שוורץ וקריסטיאנסן (Schwartz&Christiansen ), יודעים היטב את השפה - והם אכן הכוהנים הגדולים שלה. עבודתם מהווה מבט מעולה לתוך קרבי השפה, ולשימושים המתקדמים שלה, והוא מומלץ מאוד לאלו המתעניינים ברמה זו, אולם המשתמש המתחיל יגלה שהספר "Perl 5 for Dummies" היינו קריא וברור יותר. מיותר לציין שלמחבר אין קשר לאף אחד מהספרים.

זוהי איננה פסילה של כל הסדרה בעלת הדפסי בעלי החיים על הכריכה. למעשה מתכנתי Perl בכל רמה שהיא רק ירוויחו מהספר "Perl in a Nutshell" של Ellen Siever,Stephen Spainhour and Nathan Patwardhan (עם ציור של גמל על הכריכה). למרות מיעוט ההדרכה בין דפי הספר, זהו ספר מעולה אשר מסכם את כל האספקטים של שפת ה Perl, בין אם אלו פונקציות, אופרטורים או מודולים.

מקורות נוספים:

 

הורדות:

משפטי תנאי ולולאות Perl: זרימת תוכניות ב
תוכן עניינים

אודות
תוכן עניינים
פרק 1: ה Perl שאתם צריכים לדעת
מי מפחד מ Perl  
התקנת Perl  
הרצת תוכניות Perl  
משתנים ב Perl : סקלרים  
אופרטורים בסיסיים ב Perl  
משתני Perl: השוואת סקלרים  
אופרטורים של השוואה ב Perl  
משתני Perl: רשומות (ובשם נוסף: מערכים)  
משתני Perl: טבלאות האש  
פונקציות ב Perl  
זרימת תוכניות ב Perl  
סיכום  
פרק 2: קישור Perl לעמודי הרשת
פרק 3: שמירת מצב
פרק 4: HTML בחטף ותבניות (Templates) רשת
פרק 5: עיבוד וניתוח של עמודי רשת
פרק 6: להשתעשע עם בסיסי נתונים מקוונים:אקסס
פרק 7: המודל MySQL
פרק 8: להשתעשע בבסיסי נתונים - GUFE - החזית הכללית והשימושית
פרק 9: המילניום - ניהול זמן ותאריך
פרק 10: ניהול רשימות והאשים (Hashs)
פרק 11: הפניה להפניה
פרק 12: הכרות עם mod_perl