עמוד הבית >> לימוד בסיסי >> גרפיקה בסיסית
גרפיקה בסיסית
בחיים, לפני שלומדים לרוץ, צריך ללמוד ללכת. בפלאש, לפני שנוכל ליצור אנימציה וסרטים, צריך לדעת לצייר צורות בסיסיות על כל סוגיהן. כעקרון ניתן לצייר כל צורה, העולה על רוחכם, בעזרת העפרון ו/או המברשת. כאשר נבחר את העפרון עפרון, נוכל לצייר ע"י לחיצה על הכפתור השמאלי של העכבר, כל צורה אפשרית על הבמה. נשים לב שכאשר נלחץ על סמן העפרון, הופיעו מאפייני העפרון בתיבת האפשרויות, ובתיבת המאפיינים. בתיבת האפשרויות קיימת אפשרות שתעזור לנו להתגבר על מגבלות הדיוק של יד האדם ושל העכבר ( הצלחתם פעם לצייר קו באמת ישר במחשב? ). ע"י בחירת האפשרות "יישור" (Straighten) כל הקווים שנצייר יתיישרו אוטומטית. ע"י בחירת האפשרות "החלקה" (Smooth) קווי הצורות שתצייר יעוגלו ויוחלקו. בתיבת המאפיינים תוכל לשנות את סוג הקו, את עוביו, ואת צבעו.

בנוסף לציור פשוט (כמו בעפרון), תשמש אותנו מברשת הצבע מברשת בעיקר לצביעה. בעזרת תפריט האפשרויות נוכל לבחור את צורת המברשת (Brush Shape), ואת עובייה (Brush Size). בנוסף, נוכל לבחור האם ברצוננו להשתמש במברשת לצביעת רקע של צורה (Paint Fills), תוכה של צורה (Paint Inside), או מאחורי הצורה (Paint Behind).

פלאש נותן לנו את האפשרות ליצור צורות מוכנות כגון מלבנים(Rectangle Tool) מלבן, אליפסות (Oval Tool) אליפסה, וקווים ישרים (Line Tool) קו ישר. עבור כל אחד מהנ"ל, ניתן לבחור את סוג הקו, צבעו, עוביו, וצבע המילוי. בכלי המלבן נוכל לבחור גם את מידת קימור הפינות (Round Rectangle Radius) .

ראינו כבר כיצד לצבוע בעזרת המברשת. שני כלים נוספים שיעזרו במשימות הצביעה הם: בקבוק הדיו (Ink Bottle Tool) בקבוק הדיו, שישמש לצביעת מסגרת של צורה ( נבחר את הצבע הרצוי מתיבת המאפיינים, ונקליק על הצורה), ודלי הצבע (Paint Bucket Tool) דלי הצבע, שישמש לצביעת תוכה של צורה (באותו אופן).

כלי שישמש אותנו לבחירה/סימון/הזזה/עיצוב של צורות, הוא החץ השחור (Arrow Tool) חץ שחור. ע"י לחיצה על צורה כלשהי בבמה, הצורה תסומן, ובתיבת המאפיינים נוכל שוב לשנות את מאפייניה. הזזה של צורה תתבצע ע"י סימון הצורה, וגרירתה (תוך כדי החזקת כפתור העכבר השמאלי) למקום הרצוי. אם מדובר בצורה דו-מימדית ( בעלת מסגרת ותוכן), ע"י סימון בקליק אחד נזיז רק את התוכן, וע"י סימון בקליק כפול נזיז את התוכן והמסגרת יחדיו. ניתן גם לסמן את המסגרת בלבד. ע"י הצבעה על מסגרת הצורה, נשים לב שהסמן משתנה .(לצורה של קשת או פינה). ע"י לחיצה על העכבר במצב זה, נוכל למתוח את צלעות הצורה או את פינותיה.

אם נרצה לעצב צורות בצורה מתוחכמת ומורכבת יותר נשתמש במעצב החופשי (Free Transform Tool) מעצב חופשי, ובמעצב הצביעה (Fill Transform Tool) מעצב הצביעה. נבחר את המעצב החופשי ונסמן את הצורה שברצוננו לעצב. הצורה תסומן ע"י מסגרת וריבועים שחורים קטנים. ע"י הריבועים השחורים במרכזי הצלעות, נוכל להרחיב ולהצר את הצורה בכיוון המסומן. ע"י הריבועים השחורים בפינות, נוכל לסובב את הצורה סביב צירה. הציר ההתחלתי הוא מרכז הצורה (מסומן בעיגול לבן), אולם ניתן להזיזו ע"י גרירת העיגול הלבן למקום שנרצה (בתוך הצורה או מחוצה לה). ע"י הצבעה על מסגרת הסימון (לא על ריבוע שחור), וגרירה, נשנה את זויות הצורה בהתאם לצלע אחת שתישאר מקובעת (הצלע שמול הצד שבחרנו).

לא מוצא חן בעיניכם משהו שציירתם? רוצים למחוק? גם זה אפשרי - בעזרת המחק (Eraser Tool) מחק. בתיבת האפשרויות נוכל לבחור את צורת המחק. אפשרות נוספת היא מחיקת מילוי של צורה בלבד (Faucet). במצב המחק (Eraser Mode) נוכל לבחור אם ברצוננו למחוק רקע בלבד (Erase Fills), קווים בלבד (Erase Lines) , או מחיקה בתחומה של צורה מסוימת בלבד (Erase Inside).