עמוד הבית >> לימוד בסיסי >> אקשן סקריפט(1)
שימוש ב ActionScript

ActionScript היא שפת סקריפטים השייכת לפלאש, ומעצימה את כוחו של מתכנת הפלאש עשרות מונים. ההבדל בין שפת סקריפטים לשפת תכנות רגילה ( כגון C++, Java, וכו ), הוא ששפת סקריפטים לא צריכה לעבור קומפילציה לפני הרצתה, אלא, שורות הקוד מפוענחות בזמן הריצה.
שפה זו מקנה למתכנת הפלאש כלים רבים, בעזרתם יוכל לשלוט בסרט ובכל מרכיביו, להגדיר את התנהגותם בכל רגע ורגע, ולקבל מידע מהסרט עצמו או מהמשתמש.

הדרך שבה משתמשים ב ActionScript היא בחירת אובייקט אליו נרצה לשייך פעולות מסויימות (שיוגדרו בשורות הקוד), פתיחת חלון ה Actions מתוך תפריט ה F9) Window), וכתיבת שורות הקוד הרצויות.
לחץ לראות

אל דאגה. אין צורך לזכור את כל הפקודות בעל-פה. פלאש מקלה עלינו מאד את כתיבת הסקריפטים בכך שמציגה בצד שמאל של חלון ה Actions את כל הפקודות והאופרטורים הקיימים, מחולקים לפי קטגוריות. במקום לכתוב פקודה מסויימת מספיק לאתר אותה בתפריט השמאלי וללחוץ עליה לחיצה כפולה. הפקודה תתווסף לשורות הקוד שבצד ימין, ונותר רק להוסיף פרמטרים (אם קיימים). שני מצבי העבודה הקיימים עבור חלון ה Actions הם:
מצב נורמלי (Normal Mode) - בו פלאש עוזרת למתכנת לעצב את הקוד, ולדעת איזה פרמטרים עליו להכניס, ומה ערכיהם האפשריים. עזרה זו מתבצעת בעזרת תיבות טקסט עם אפשרויות בחירה, המופיעות כשבוחרים בפקודה מסויימת. מצב עבודה זה מומלץ למתכנתים מתחילים ומתקדמים כאחד.
מצב מומחה (Expert Mode) - בו יוכל/יצטרך המתכנת לכתוב ולעצב את כל הקוד בעצמו. מומלץ רק למי שכבר "שוחה" ב ActionScript.

המעבר בין שני המצבים נעשה בעזרת התפריט שנפתח מכפתור האפשרויות (View Options) אפשרויותשבחלון ה Actions.

מגוון הפעולות שניתן לבצע בעזרת ActionScript הוא עצום, ואנו נפרט כאן חלק קטן אך מרכזי של פעולות אלה, שבעזרתו יוכל המתכנת בקלות ללמוד את כל רזי השפה. עזרה נוספת ושימושית מאד ניתן לקבל בחלון ה Actions עצמו, ע"י בחירת אחת הפעולות בצד שמאל ולחיצה על כפתור המידע (Reference) .עזרה

את פעולות ה ActionScript ניתן לשייך לאובייקטים משלושה סוגים בלבד:
תמונה (Frame) : הגדרת מאפיינים עבור הסרט כאשר הוא נמצא בתמונה זו, והגדרת פעולות שיבוצעו כשהסרט נמצא בתמונה זו.
כפתור (Button) : הגדרת מאפייני הכפתור, ופעולות שיבוצעו עבור אינטראקציות שונות של המשתמש עם הכפתור.
סרטון (Movie Clip) : הגדרת מאפייני הסרטון, ופעולות שיבוצעו עבור אינטראקציות שונות של המשתמש עם הסרטון.

בעמוד הבא תוכלו למצוא סקירה של פקודות ActionScript שימושיות.