ראשי >> בנית ישומי אינטרנט >> הבנת בסיסית באינטרנט
מפת הפרק:

9.2 הבנה בסיסית באינטרנט

9.2.1 שרתים ולקוחות באינטרנט
9.2.2 אינטרנט מול אינטרא-נט
9.2.3 דפי HTML
9.2.4 תבנית עצמי אינטרנט

אתה יכול לתכנת ברשת, תוך שימוש ביכולותיך במתכנת VB, לא חשוב מהי רמת הנסיון שלך בטכנולוגית האינטרנט. אם אתה חדש בעסק VB מאפשר לך ליצור במהירות ובקלות ישומים שימושיים. אם אתה מנוסה יותר אתה יכול לפתח ברמה מתקדמת יותר.

מנקודת מבט אחת, טכנולוגית אינטרנט בפשטות מספקת אזור אחר למאמצי הפיתוח שלך. בזמן שאתה מתפרס לישומי אינטרנט ברשת, תעבור שם בדרכים שונות - שיתוף פעולה קוד VB עם דפי HTML , מבטיח תכונות אבטחה, וכן הלאה - אך עדיין תקרא לשיטות תקבע מאפיינים, ותטפל באירועים. בדרך זו כל הידע שלך ב VB יסחב איתך לזירת האינטרנט.

מצד שני, החלת טכנולוגית האינטרנט, מאפשר למתוח את יכולותיך למחוזות מרגשים. לדוגמא, כתיבת קוד VB אשר משחק בדפי HTML מאפשר לך לחסוך זמן פריסה, להפחית בעיות תחזוקת לקוחות, ולהגיע לקהל רחב דרך האינטרנט.

שרתים ולקוחות באינטרנט

מקובל לחשוב על פיתוח באינטרנט במונחים של יחסי שרת/לקוח. במקרה זה, הלקוח הוא הדפדפן, והשרת הוא שרת הרשת. רוב שתוף הפעולה על הרשת יהיה במונחים של בקשה ותגובה. הדפדפן מכין בקשה לשרת הרשת (בד"כ להציג דף) ושרת האינטרנט מחזיר תשובה (בד"כ דף HTML, פריט, או תמונה) לדפדפן.

אינטרנט מול אינטרא-נט

האינטרנט מקיף 2 קטגוריות: אינטרנט ואינטרא-נט. האינטרנט הוא גלובאלי, מפוזרת ברשת מחשבים הפועלים ב פרוטוקול (נוהל תקשורת) TCP/IP. האינטרא-נט הוא גם רשת של מחשבים הפועלים באותה הצורה, אך אינה גלובאלית… באופן כללי, האינטרא-נטים מוגבלים למספר מסוים של משתמשים, ולא נגישים לעולם הרחב. לדוגמא, חברות רבות משתמשות באינטרא-נט ע"מ לספק מידע לעובדים שלהם, ומנהלות אתר אינטרנט למתשמשים חיצוניים. משתמשים מתוך החברה יכולים לגשת ם לאינטרנט וגם לאינטרא-נט, אך משתמשים חיצוניים יכולים לגשת רק לאתר האינטרנט.

דפי HTML

HTML (HyperText Markup Language) היא שפה שמאפשרת להציג מסמכים ברשת. ניתן להשתמש ב HTML לצור קבצי .htm כאשר הנך יוצר ישום אינטרנט ב VB, ממשק המשתמש יהיה בד"כ מורכב מדפי HTML יותר מאשר טפסים. בדרכים רבות קובץ HTML דומה לקובץ טופס VB .
הערה: בעוד שממשק המשתמש הוא בד"כ מורכב מדפי HTML, הוא יכול להכיל תערובת של דפי HTML וטפסי VB.

קובץ HTML הוא מסמך טקסט אשר מכיל סדרה של תאגים שאומרים לדפדפן איך להציג את את הקובץ. תאגי HTML אלו מספקים מידע על מבנה הדפים, הופעתם ותוכנם. התמונה הבאה מראה את היחס בין דף בדפדפן, ובין תאגי HTML:

דף HTML ומשאב HTML

בנוסף לתיאור המבני ליחסים בין פריטי הדף, כמה תאגי HTML מכילים גם כן מאפיינים. המאפיינים מספקים פרטים על פרט מסוים. לדוגמא, תאג שמכניס תמונה לדף HTML מכיל מאפיין שמפרט את שם הקובץ להכנסה. התאג מוצג למטה: תאגי HTML ומאפיינים.

תבנית עצמי אינטרנט

אתה משתמש בתפיסה של תכנות מונחה עצמים לתכנות VB לאינטרנט בדיוק כמו בתכנות ישום מבוסס תפסים. בישום אינטרנט, הנך תבניות עצמי אינטרנט ע"מ לגשת ולתפעל מידע ופקדים בדפי הHTML.

ישנם שני סוגים של ישומי VB לאינטרנט: ישומי IIS וישומי DHTML. בישומי IIS אתה משתמש בתבנית עצמי Active Server Pages (ASP) ע"מ להשיג מידע מהמשתמש, לשלוח מידע לדפדפן, ולתחזק מידע על מופע זה. בישום DHTML אתה משתמש בתבנית עצמי Dynamic HTML ע"מ לתפעל פריטים בדפי הHTML.

נקודה חשובה לזכירה היא שהנך ניגש למידע בדפי HTML דרך עצמים, באופן אגרסיבי בין אם אם העצמים עצמם הם בASP או DHTML. תבנית העצמים מוסברים בפירוט רב יותר בפרק המתאר כל סוג של ישום.

 

היכרות עם ישומי האינטרנט הבנה בסיסית באינטרנט