ראשי >> בקצרה על VB
 

בקצרה על VB

קודם כל קצת היסטוריה (לא מזיק):

בשנת 1964 פתחו שני פרופסורים, קמני וקורץ, שפת תכנות ל"מתחילים", שנועדה להיות יותר אינטרקטיבית עם המתכנת, בניגוד לשפות אחרות בנות אותו הזמן, אשר התכנות בהן היה קשה ומייגע. ב-BASIC החידוש היה שבזמן שאתה כותב פקודה אתה יכול גם לבצע אותה, וכן לקבל הודעה האם יש שגיאה.

BASIC - זה ראשי תיבות, ולא המילה "בסיסי" באנגלית, כמו שרבים טועים. פירוש ראשי התיבות הוא: .Beginner's All-Purpose Symbolic Instruction Code מכיוון ש-BASIC היתה כל כך קלה לשימוש באותה תקופה, היא הפכה להיות אחת משפות התכנות הנפוצות, ונכתבו לה גרסאות לפלטפורמות חומרה שונות ורבות. שפת ה-ASICB עברה גלגולים רבים, בתחילת שנות השמונים לאחר הצגת ה-IBM PC, הציגה IBM גירסה משלה ל-BASIC, אשר נקראה BASIC, גירסה זו של BASIC פיתחה מיקרוסופט, אשר הפיצה גם גרסה משלה, שנודעה בשם GW-BASIC. באותן גרסאות נוספו ל-BASIC פקודות שונות בעלי שמות חסרי משמעות, ומספרי השורות, הידועים לשימצה. קומני וקורץ לא אהבו מה קרה לשפה אותה פתחו. באותה תקופה הם כתבו ספר על המצב הבלתי נסבל אליו הגיעו מהדרי BASIC, הספר נקרא "ack to BASIC".

באותה תקופה הופיע מהדר חדש של BASIC שניסה לתקן את המצב שקרה במהדרים האחרים, מהדר זה נקרא True BASIC, אך אם לא שמעת עליו זה לא באשמתך, מהדר זה לא הצליח שיווקית, אולי בגלל הסיבה שבאותה תקופה הוצאו שני מהדרים חדשים ל-QuickBASIC ,BASIC של מיקרוסופט, ו-Turbo BASIC של בורלנד. מואחר יותר מיקרוסופט הציגה מהדר בשם QBASIC, שהיה פשוט יותר מ-quickBASIC וצורף אל MS-DOS.

ב-1991 הוציאה מיקרוספט מהדר חדש ומהפכני, הפעם המהדר היה לסביבת חלונות בלבד, ותפיסת התכנות בו שונתה מעט על מנת להתאים לרוח התכנות של חלונות. מהדר זה חסך מהמתכנת בחלונות את עול עיצוב הממשק בקוד, והציע עורך ויזואלי לעיצוב ממשק המשתמש בפשטות רבה, מהדר זה הוא כמובן Visual Basic 1.0. ב-1992 הוצגה מיקרוסופט גירסת DOS של ויזואל ביסיק, אשר לא שרדה מעבר לגירסה זו. הגירסה ההמונית הראשונה של ויזואל ביסיק היתה גירסה 3, אשר הוצגה ב-1993, ועשתה את התכנות בחלונות למשימה קלה לישומים פשוטים וישומי מסדי נתונים, אך לתכנת דברים מסובכים יותר לא היה אפשרי, אלא בתוספת בקרי VBX חיצוניים. ב-1995 בסמוך להצגת חלונות 95, הציגה מיקרוסופט את גירסה 4 של ויזואל בייסיק. גירסה זו הביאה מהפיכה, אם כי רבים לא יודעים זאת, מהפיכה זו שיחררה את ויזואל בייסיק ממרבית מגבלותיה, כעת ויזואל בייסיק תומכת בהנחיית עצמים, אם כי לא מלאה, נוספו אוספים (Collections), בקרות ה-VBX הומרו ב-OCX, ניתן היה ליצור עצמי OLE בויזואל בייסיק עצמה, ניתן היה ליצור מחלקות וכמובן המעבר ל-32 סיביות.

בגירסה 5, שהוצגה ב-1997 נמשכה המהפיכה, כעת ניתן להדר תוכניות ויזואל בייסיק לקוד מכונה ולא רק ל--PCode כמו בגירסאות הקודמות. כמוכן נוספו יכולות ליצירת בקרי OLE, הממשק שופר מאוד, ובעצם כעת ניתן ליצור בויזואל בייסיק כל ישום, כן כל ישום לסביבת חלונות, אם כי זה עשוי להיות לא פשוט בכלל.

גירסה 6 של ויזואל בייסיק היתה בניגוד לגירסאות 4,5 צעד קטן. בגירסה זו נוספו תמיכה ב-ADO ותיקוני באגים, לרוב המשתמשים אין סיבה לעבור לגירסה 6, אם ברשותם גירסה 5.

כיום ויזואל בייסיק מאפשרת תכנות ישומים מורכבים מאד,DirectX7 תומכת כעת בויזואל בייסיק, מה שאומר שניתן כעת גם לתכנת משחקים עם שימוש ב-DirectX עם ויזואל בייסיק.

כיום ויזואל בייסיק היא השפה הנפוצה בעולם, והמועדפת בעולם (53% מהמתכנתים בעולם מעדיפים את VB על פי מחקר IDC), השפה נותנת פשטות והגיון בכתיבת הקוד, זאת אומרת ניתן לקרוא קוד VB, כמו שפה ולהבין את הנעשה בו.

ויזואל בייסיק מנסה לעשות דברים פשוט יותר מפשוט, ולכן ישנם מספר דברים שעל מנת לעשות אותם התכנות הופך למסובך. למשל, ויזואל בייסיק חוסכת מן המתכנת את כאב הראש של מסרים בחלונות בעזרת האינטרקטיביות של אירועים (Events), אך מה קורה כאשר אתה רוצה לקבל מסר לאובייקט ש-VB לא תומך בו? גם לזה יש פתרון בשם SubClassing, אך התכנות איתו לא כל-כך אינטרקטיבי כמו התכנות הרגיל עם VB.

נו... מה עם שפות אחרות?

C - לתכנת עם C לחלונות זו משימה לא פשוטה לחלוטין עם הרבה כאב ראש, וכמובן אם נכנסת לאתר זה, אתה לא מחפש כאב ראש.

Visual C, מהווה בחירה הגיונית יותר לתכנות בחלונות, אם כי התכנות עדיין יותר מורכב ולוקח יותר זמן (הרבה יותר) מתכנות עם ויזואל בייסיק.

Pascal, היא שפה שמעט מתכנתים עדיין משתמשים בה, והגירסה האחרונה שלה היתה לחלונות .3.1

אומנם פסקל לא מתה,Delphi הינה גלגול מודרני לפסקל. אופן התכנות בדלפי די דומה לאופן התכנות ב-VB, רק במקום קוד מבוסס בייסיק, אתה רושם קוד מבוסס פסקל.

דלפי היא המתחרה היחידה לדעתי לויזואל בייסיק, והיא מתחרה מעולה.

נו... אז למה ויזואל בייסיק?

  1. בגלל כל הסיבות שאמרתי לעיל.
  2. בגלל הזמינות: ויזואל בייסיק בגירסת הלימוד (Learning Edition), עולה יחסית מעט (כ-300 ש"ח), וניתן לבצע בה את מרבית הפעולות שניתן לבצע בגירסה המקצועית ובגירסה הארגונית, רוב המשתמשים לא ירגישו איתה מוגבלים בכלל. כמו כן ניתן לקבל גירסה של BV בחינם, כן בחינם, ניתן להוריד מאתר מיקרוסופט את גירסת יצירת הבקרים של ויזואל בייסיק, שניתנת בחינם וניתן לתכנת בה כמו בשאר הגירסאות (שמה הרשמי Visaul Basic Control Creation Edition 5), למעט יצירת קובצי EXE, אך היא מצויינת לשם לימוד!
  3. בגלל הפשטות, אומנם כתבתי, אבל מהתלהבות אכתוב זאת שוב.
  4. יכול להיות שלמדת בעבר, בבית ספר או לבד, קצת בייסיק וזה יעזור לך להשתלט מהר על ויזואל בייסיק.
  5. גם אם תכנתת בשפה אחרת, יהיה לך קל מאוד לעבור ל-VB, כמוני, וגם אתה תהיה נלהב מהשפה המשלבת עוצמה ופשטות ביחד.