ראשי >>עבודה עם אוביקטים
מפת הפרק:

 

5.0 עבודה עם אוביקטים

5.1 יסודות העבודה עם אוביקטים
5.2 איך קשורים עצמים אחד לשני

כאשר אתה יוצר יישום ב VisualBasic אתה עובד עם אוביקטים. אתה יכול להשתמש באוביקטים המוצעים ע"י VisualBasic כמו למשל :פקדים ,טפסים,ועצמי גישה ישירה. אתה יכול ג"כ לשלוט באוביקטים של יישומים אחרים ע"י היישום שלך. אתה יכול גם ליצור אוביקטים משלך ולתת להם הגדרות ותכונות משלהם. מה זה אוביקט?

אוביקט הינו צירוף של קוד ונתונים שאפשר להתיחס אליו כאל יחידה. אוביקט יכול להיות חתיכת יישום כמו למשל: טופס , פקד . להלן כמה דוגמאות של אוביקטים ב VisualBasic

כפתורים השולטים במשטח העבודה הינם אוביקטים COMMAND BUTTON כל טופס בפרויקט VisualBasic הינו אוביקט נפרד FORM מסד נתונים הינו אוביקט ומכיל אוביקטים נוספים כגון קבצים ואינדקסים DATABASE תרשים ב EXEL הינו אוביקט CHART

מהו המקור של ה אוביקטים?
כל אוביקט הינו מבנה נתונים מסוג מחלקה((CLASS .בכדי להבין את הקשר בין ה אוביקט והמחלקה נחשוב על המחלקה כעל תבנית ועל ה אוביקט כעל מאפה שנאפה בה.כך שכל אוביקט(עוגה) נבנה ע"פ תבנית(מחלקה ) ומקבל ממנה תכונות כגון גודל וצורה.

נביא שתי דוגמאות בכדי לנסות להבהיר:

  • הפקדים בתיבת הכלים של VisualBasic מיצגים מחלקה והאוביקט שאתה רואה אינו קיים עד שאתה מצייר אותו בשולחן העבודה ואז מיוצר עותק שלו המקבל את תכונות המחלקה ומבציעם אותן ביישום שלך.
  • שולחן העבודה שלך שאתה עובד איתו בזמן יצירת היישום שלך הינו מחלקה אשר בזמן הרצה מיוצר עותק שלו אשר רץ בפועל.
חלון המאפיינים מראה לך את שדות ה מחלקה שלך ואת ערכיהם כפי שמראה הדוגמא:

כל האוביקטים מיוצרים כהעתק זהה של המחלקות שלהם. לאחר שמיצרים אותם כמובן אפשר לשנות את ערכי השדות שלהם.לדוגמא אם נצייר שלשה כפתורים בהתחלה יהיו לכולם תכונות זהות אשר נגזרו ממחלקת "כפתורי-פקודה" מלבד השם שלהם, ולאחר מכן אפשר להגדיר מחדש כמה מתכונותיהם כגון:מיקום ,צבע, הראות(ENABLE/(DISABLE וכו'.
באופן כללי אין חשיבות מרובה להיות האוביקט נגזר ממחלקה פרט להבנת הענין.

מה אפשר לעשות עם אוביקטים?

האוביקט חוסך ממך לכתוב שורות קוד. למשל אתה יכול ליצר בעצמך תיבת דו שיח לשמירת ופתיחת קבצים אך זה יגזול לך זמן רב במקום זאת אתה יכול להשתמש בזו המוכנה ב VisualBasic ,או למשל אתה יכול ליצר לוח זמנים בעצמך ,אבל זה מיותר כאשר קיים כבר זה של MICROSOFT .

VisualBasic יכולה לעבוד עם אוביקטים ממקורות חיצוניים

VisualBasic נותנת את הכלים לשתף אוביקטים ממקומות שונים. אתה יכול להנות מאוביקטים המיוצרים במקומות אחרים אשר מיוצרים ג"כ ע"פ הסטנדרט של VisualBasic אשר נקרא(COM )COMPONENT OBJECT MODEL סטנדרט תעשיתי המאפשר שיתוף בפיתוח בין יישומים שונים.
אתה יכול ליצר יישום VisualBasic ע"י שימוש בלוח העבודה שלך באוביקטים אשר מיובאים מיישומים אחרים כגון:

  • A Microsoft Excel Chart object
  • A Microsoft Excel Worksheet object
  • A Microsoft Word Document object

אתה יכול ליצר יומן ביקורת כמו בדוגמא מבלי לכתוב בכלל קוד ע"י שימוש במה שהEXCEL מציעה לך.

 

פרק - 4 עבודה עם אוביקטים יסודות העבודה עם אוביקטים