הנושאים בדף זה:

כללי

המושג "הרשת הלא-נראית" (Invisible Web ) מתייחס לתוכן של דפים, הנמצאים ונגישים ברשת, אבל לא נגישים (ולא ממופתחים) ע"י מנועי החיפוש המקובלים. במילים אחרות, התוכן "בלתי נראה" למנועי חיפוש. בעבר, מס' מסדי הנתונים הללו היה מועט בהרבה, אבל, לפי התחזיות, יגדל ה-Web ה"בלתי נראה" אף מהר יותר מקצב הגידול של מס' הדפים "הנראים". על פי מחקר של NEC, הכיסוי של מנועי החיפוש הרגילים של הרשת הנראית ירד מ- 32 אחוז בשנת 1998, ל- 16 אחוז בשנת 1999, והמגמה ממשיכה.

מדוע חלק מהדפים לא ניתנים למפתוח? הסיבה הבסיסית ביותר היא שלדפים אלו אין קישורים באתרים אחרים (שכבר ממופתחים) שמצביעים עליהם, וכך אספנים לא יכולים לדעת כי דפים אלו קיימים, ולא יכולים להגיע אליהם. סיבה נוספת היא שהדף בנוי מאלמנטים שמנועי חיפוש לא ממפתחים, לדוגמא: גרפיקה, תסריטים של CGI, קבצי PDF או Macromedia Flash.

אבל החלק הגדול ביותר של הרשת הבלתי נראית מורכב ממידע המאוחסן במסדי נתונים. כשאספן נתקל במסד נתונים שכזה, זה כאילו שהוא מגיע לספריה ציבורית סגורה. הוא יכול לדווח על מענה, אבל לא יכול לדעת דבר על הספרים שבתוכה.

מדובר במאגר אדיר מימדים. הרשת הבלתי נראית כוללת עשרות אלפי מסדי נתונים בנושאים רפואיים, חוק ומשפט, ספורט, מחקרים, דואר אלקטרוני, צ'טים, מאגרי פטנטים, ספריות, מחשבונים, מילונים, מודעות דרושים, אנציקלופדיות, אתרי קניות, פורומים, הודעות לעיתונות של ארגונים ועוד. המידע באיכות גבוהה, ואינו נגיש דרך מנועי החיפוש ה"מסורתיים", למרות שדפים המציגים את המידע (באופן דינמי) כוללים כתובת אינטרנט ייחודית וקבועה, הנגישה באמצעות דפדפן.

כדי לחפש בהם, צריכים להיכנס לאתר המציע מנשק למסדי נתונים אלו. היתרון של גישה ישירה כזו הוא שכלי החיפוש הינו ייעודי ועוצב במיוחד להשגת התוצאות הטובות ביותר בשליפה ממסד נתונים מסוים. החסרון הוא שצריך למצוא את מסד הנתונים הזה, דבר שלא כל מנועי החיפוש מסייעים בכך.

בעיה נוספת היא שחלק ממסדי הנתונים לא מיועדים לחיפוש ישיר בהם, אלא מפתחי אתרים מנצלים את הטכנולוגיה ומציעים תוכן הניתן לתפירה (Customized) המורכב בצורה דינמית. דוגמא מצוינת לכך הוא אתר של מנוע חיפוש. תוכן האתר אינו קבוע ומחולל בצורה דינמית בעקבות תוצאות שאילתת המשתמש.

לסיכום, הדרך היחידה לגשת למידע ברשת הלא-נראית היא לחפש במסדי הנתונים עצמם. ישנו מכלול של נושאים המכוסים ע"י דפים בלתי נראים, ממשאבים חינוכיים עד ישויות מסחריות. נכון לעכשיו, מידע המשתנה בצורה דינמית, קרוב לוודאי שיאוכסן במסד נתונים. ככל שמס' והיקף מסדי נתונים אלו יגדל, בהכרח הם ישמשו לעריכת חיפושים ומציאת מידע ברשת.

אתרים המאפשרים חיפוש

ישנם אתרים רבים המאפשרים גישה וחיפוש מידע הנכלל במה שמכונה הרשת הלא-נראית. הנה כמה מהמנועים המובילים והמעניינים בתחום:

The Invisible Web

The Invisible Web

אינדקס של יותר מ-10,000 מסדי נתונים, ארכיונים, מחשבונים ומילונים.

LexiBot

LexiBot

תוכנה המחפשת ב-600 מסדי נתונים בו-זמנית וגם ברשת הנראית. בתהליך החיפוש נפסלים קישורים לא רלוונטיים והתוצאות המתקבלות מדורגות ומוצגות על פי גודל הדף, כותרת הדף, הקישור והערות.

ניתן להקליק על קישור כדי להציג את הדף שלו, או לעבור למסך התכונות המתקדמות בתוכנה כדי להמשיך לחפש בתוך התוצאות על פי מילות מפתח. בנוסף על כך, ניתן לצמצם את תוצאות החיפוש על ידי צמצום מקורות המידע של התוצאות. ניתן לשמור את תוצאות החיפוש במחשב ולהציגן שוב במועד אחר. השימוש בהתקנה הוא חינם ל-30 יום בלבד. לאחר מכן נדרש תשלום.

Zapper

Zapper

פיתוח של חב' "זאפר טכנולוגיות" הישראלית. התוכנה חופשית להורדה, ומאפשרת למשתמש לחפש מידע רלוונטי מכל תוכנה של Windows או דף אינטרנט. החיפוש מתבצע באמצעות הקלקה על מילה או מס' מילים מסומנות בדואר אלקטרוני, בצ'ט, בדפדפן או ב-Word. לאחר ההקלקה השאילתא תועבר לתוכנה, שהיא יישום קטן דמוי ICQ.

התוכנה מזהה את ההקשר של הדף בו נתונה המילה ומציגה תוצאות רלוונטיות לאותה מילה מהרשת הנראית והבלתי נראית. חיפוש המילה "רשת" באתר תקשורת יניב תוצאות שונות מחיפוש אותה מילה באתר של חברה המייצרת רשתות לחלונות נגד זבובים.

לחילופין, אפשר לבחור בתוכנה תחום חיפוש מבוקש (למשל, ספרות, סרטים, קבצי mp3 או מכירות פומביות ב-ebay). ניתן להתאים אישית את מקורות החיפוש בתוכנה ולייבא אליה את המועדפים מהדפדפן. החיפוש אפשרי באנגלית בלבד.

Infomine

InfoMine

מנוע חיפוש "אקדמי", המתמקד באוסף של משאבים חינוכיים, כתבי עת, ספרים, מחקרים ומקורות השכלה נוספים. מאפשר חיפוש מקבילי במס' מסדי נתונים.

WebData

WebData

אוסף של אלפי מסדי נתונים ניתנים לחיפוש הממוינים לפי נושאים.לראש הדף