אתם נמצאים כאן>>מדריכים טכניים>> המרת פורמט קול>>כיצד להמיר קבצים ל-CD

אפליקצית פיענוח וקידוד קבצים
אפליקצית פיענוח של קבצים (מ-mp3 ל-wav). לחצו על התמונה להגדלה.

אפליקצית NERO
אפליקצית nero לצריבת דיסקים. לחצו על התמונה להגדלה.

כיצד לצרוב קבצי mp3 על גבי CD-R?

קבצי MP3 הם קבצי מוזיקה מקודדים, אשר מאופסנים על גבי המחשב או על גבי מכשיר שמסוגל להשמיע קבצים אלו. הם מצוינים במצב זה: הם קטנים מאוד כך שאינם תופסים הרבה מקום (יחסית לקבצים מסוג CDA שהם קבצים רגילים של CD Player. ראה הסבר על כל סוגי הקבצים כאן), ואיכות הצליל שלהם גבוהה יחסית. אפליקציות להשמעת קבצי MP3 לא תופסות הרבה מקום בזיכרון, וניתן להעתיק אותם מהר מאוד ממקום אחד לשני, בניגוד למוזיקה אנלוגית שדורשת לבצע הקלטה והשמעה מלאה של כל השיר כדי ליצור אותו במקום חדש. (ראה הסבר כללי על שיטה חדשה של חברת Sony להעברת מוזיקה ממחשב למכשיר mini disc כאן).

אולם, אם רוצים להשמיע קבצי MP3 במערכת הסטריאו הביתית, או ב- CD-player שנמצא במכונית יש לבצע המרה של קבצים. נציין בשלב זה כי מדובר במערכות שאינן יודעות לפענח קבצי MP3 (כי ישנם מכשירי DVD שיודעים לעשות זאת וכל התהליך הזה מיותר. ניתן פשוט להביא למכשיר כזה דיסק עם קבצי MP3 והוא ידע לקרוא אותו).

על מנת ליצור מקבצי MP3 דיסק רגיל שניתן להשמעה בכל מכשיר CD Player יש צורך בחמישה רכיבים:

1.      קבצי .MP3

2.      צורב ומדיה ריקה לצריבה.

3.      דיסק קשיח גדול.

4.      אפליקציה שיודעת לצרוב CD-R. תוכנת Nero תעשה את העבודה.

5.      אפליקציה מפענחת מקובץ MP3 לקובץ WAV.

כדי ליצור מקבצי MP3 דיסק רגיל שניתן להשמעה בכל מכשיר CD Player יש לבצע את סדר הפעולות הבא:

1.      יש צורך בקבצי ה- MP3 עצמם. ניתן להוריד כיום קבצים אלו מהאינטרנט. סקירה על אתרים להורדת שירים ניתן לראות כאן.

2.      קובץ MP3 הוא קובץ מקודד, אשר מכווץ את האינפורמציה הדיגיטאלית לקובץ קטן בהרבה מגודלו המקורי. רק לשם השוואה, קובץ בן 120 שניות של מוזיקה בפורמט wav גודלו יהיה בערך 20~30 מגה-בייט. לעומת זאת קובץ זהה של מוזיקה בפורמט MP3 יהיה רק 3 מגה-בייט (בערך). פעולת הכיווץ של הקובץ נקראת פעולת קידוד (encoding). בפעולה כזו יש מעט מאוד איבוד של אינפורמציה, ולכן יש מעט איבוד של איכות הצליל. אבל קשה מאוד להבחין בירידה באיכות, רק בהאזנה עם אוזניות. כמו כן ניתן לצור קבצי MP3 באיכות גבוהה עוד יותר מהמקובלת (דגימת קול של 190 קילו-ביט לשנייה).   על מנת להפוך קובץ MP3 חזרה לקובץ שניתן לקרוא אותו במכשיר CD רגיל, יש לבצע פעולת פענוח (decoding), הכוללת שני שלבים. השלב הראשון הוא הפיכת קובץ ה- MP3 חזרה לקובץ wav. פעולה זו אינה מאבדת איכות צליל בכלל. יש לאגור את כל הקבצים שרוצים על גבי הדיסק הקשיח. יש לפנות מראש מספיק מקום לכל הקבצים שיוצרים. גודל דיסק רגיל הוא 650 מגה-בייט ולכן יש צורך בדיסק קשיח גדול.כדי לבצע את ההמרה הראשונית הזאת, יש צורך בתוכנה מיוחדת אשר מתרגמת את קובץ ה- MP3 חזרה לקובץ wav. תוכנה לדוגמה: MP3 to Wav Decoder של חברת Mthree Development, ניתנת להורדה חינם בכתובת: http://www.mthreedev.com.

3.      כעת מוכנים כל קבצי ה- wav לשלב השני: הפיכתם לקובצי CDA, פורמט שמוכר ע"י מכשיר ה-CD. פעולה זו של המרה נעשית באופן אוטומטי על ידי תוכנת הצריבה. יש להגדיר את הדיסק הנצרב כדיסק מוזיקה, אחרת הקבצים יועתקו כמו שהם, כקובצי wav ולא כקובצי CDA. יש לזכור לבחור באופציה finalize CD. פעולה זו גורמת לסגירת ה- CD-R כדי למנוע אפשרות צריבה נוספת עליו. אם הדיסק לא עובר תהליך של finalize מרבית הסיכויים הם שמכשיר ה-CD Player לא יכיר בדיסק והוא פשוט יתקע במכשיר.

זהו! יש לכם דיסק מוכן משלכם שאתם יצרם! ניתן לשמוע את הדיסק בכל מכשיר CD-Player.

הערה: אפליקציות חדשות כמו תוכנת Nero מגרסא 5 ומעלה מסוגלות לבצע תהליך קידוד מלא החל משלב של קובץ MP3 ועד לקובץ CDA ללא התערבות של המפעיל. שלב 2 יהיה מיותר באפליקציה כזו.