-          הרחבת הדפדפן בעזרת Plug-ins – חלק 3

בפרק השלישי של המבוא לסביבת הפיתוח של אפליקציות ה WEB , סול משלימה את סקירת שכבת ה GUI ע"י סיקור נושא ה Plug-ins , ג'אווה בצד הלקוח , סקריפטים בצד הלקוח ונושא ה DOM וdHTML.

 למרות עוצמתם של הדפדפנים והיכולת שלהם להציג HTML , לאסוף נתונים מהמשתמש ולשלוח אותם לשרת הWEB , אחסון “cookies" ועוד – עדיין הדפדפנים הינם מוגבלים ביחס לרצון להנהיג מהפכה של ממש בתחום הויזואלי אשר דרש עוד ועוד משאבים וחופש פעולה.

 מדוע אנו לא יכולים לגרור קובץ אקסל לתוך הדפדפן ? מדוע אין לנו סמלים גרפיים בעלי עוצמה גדולה יותר בטפסים שלנו (כגון grids וכגון עצים)? מדוע שלא תהיה לנו עוצמת אנימציה גדולה יותר ? מדוע שלא יהיו לנו גופנים וכלי מערכת חזקים יותר? אלו שאלות הנשאלו ע"י יצרני הדפדפנים כמעט בכל יום שחלף.

 למרבה הצער , יצרני הדפדפנים הבינו כי על מנת לשמור על האפליקציה שלהם מהירה וניתנת לתחזוק , עליהם לתכנן אותה כמה שיותר פשוטה ו"רזה".

לכן יצרני הדפדפנים סירבו להוסיף תכונות רבות אשר נדרשו על ידי קהילת מפתחי אפליקציות ה WEB.

 למרות זאת , נמצא פתרון לדרישות אלו. מפתחים מסויימים גילו כי ניתן להרחיב את יכולות הדפדפן מבלי לבנות דפדפן גדול ומורכב מלכתחילה אלא ע"י תוספת של רכיב קטן (Plug-in) לדפדפן. במקביל יצרני הדפדפנים סיפקו ממשק לצורך תמיכה בתוספת של Plug-ins.

 התקני תקע (Plug-ins) החלו לצוץ על ימין ועל שמאל. ישנם מספר חבילות Plug-ins מפורסמות יותר כגון : Real Audio , Real Video , Shockwave ו Acrobat.

 התקני תקע אלו יודעים להתממשק בצורה נכונה לדפדפן. התקנים אלו יכולים להכנס לפעולה אך ורק כאשר נקראים ובכך לנצל את היתרון של צינור עיבוד הנתונים של HTTP . בתחילה , התקני תקע הופיעו כאפליקציה נפרדת בחלון נפרד משלהם. אך עם הזמן , התקני תקע הפכו להיות מוסתרים ע"י הדפדפן ומופיעים בצורה יותר אינטגרלית עבור הגולש המשתמש בהם.

 למרבה המזל עבור כולנו , התקני תקע הוסיפו פונקציונאליות מבלי לכפות על יצרני בדפדפנים להוסיף אותם לדפדפן עצמו. וזה מאפשר להוסיף תכונות רבות נוספות בצורה מהירה יותר מבלי ליצור צוואר בקבוק עבור המפתחים ומבלי לנפח את גודלם של הדפדפנים. עיצוב מונחה עצמים במיטבו !  

לראשהדף

יסודות אינטראקטיביות מול המשתמש

ג'אווה JAVA