חשיפת המסמך בעזרת DOM ובעזרת dHTML

 

דינמיק HTML (dHTML)  מספק דרך לשילוב HTML פשוט עם גליון עיצוב מדורג (cascading style sheets) יחד עם שפות סקריפטים והופך את השימוש בדפדפן לחוייה. ככל ש dHTML מתפתח ניתן לדבר יותר ויותר על אפליקציות WEB בצד הלקוח אשר כמעט ואינן נדרשות לתקשר עם שרת ה WEB.

 כפי שראינו עם ג'אווה-סקריפט ועם VBScript , dHTML חושף את הסמלים הגרפים של הGUI למתכנת שיכול לבצע על גביהם מניפולציות נדרשות. אבל עם dHTML ישנן אפשרויות רבות נוספות מעבר לדפדפן וסמלים הגרפים של הטופס (form widgets) אותן לא ראינו בג'אווה-סקריפט וב VBScript . למען האמת ל dHTML ישנן סמלים גרפים (widgets) רבים ומגוונים הזמינים עבורו.

 כל זאת מכיוון שנעשה שימוש ב Document Object Model (DOM) וב  style sheets (דומה ל CSS).

 השימוש ב DOM  נועד ליצירת סמלים גרפים (widgets) וירטואלים מתוך מסמך HTML. ניתן להשתמש ב DOM לא רק עבור שורת התפריט של הדפדפן , או רשימת ה Bookmarks או כל סמל גרפי הנכלל ב GUI אלא גם בכל פיסקה במסמך ה HTML , בכל תא בטבלה ואפילו עבור תא בודד בטקסט. כל אלמנט במסמך יכול להפוך לסמל גרפי וירטואלי.

 השימוש ב Style sheets נועד להקנות תכונות סגנון עבור כל אלמנט הנמצא ב DOM. לכן Style sheet יכול להגדיר את השוליים , הצבע או הגודל של פסקה בטקסט.

 מאחר ורכיבי המסמך נהפכים לסמלים גרפים וירטואלים , הם נחשפים לשפות סקריפטים כגון JavaScript או VBScript אשר יכולות לשנות את המאפיינים שלהם כפי שיכולות לשנות מאפיינים של כל סמל גרפי אחר.

 על כן , שפות סקריפטים יכולות לשמש עבור שינוי אלמנטים בדף. יתכן וברצונך לגרום למילה להבהב בצבעים שונים , יתכן וברצונך לקבוע את צבע השדה בטבלה בהתאם לערכים המוכנסים ואולי ברצונך להפעיל מצגת? את כל אלו ועוד ביכולתך לבצע בצד הלקוח בעזרת dHTML.

 כפי שניתן לראות , dHTML איננה טכנולוגיה אורגנית אלא מעין סינטזה של כמה טכנולוגיות קיימות.

 למרבה הצער , dHTML עדיין מאוד חדשה ולכן עדיין לא קיים עבורה סטנדרט אשר יתפוס לכל הדפדפנים. למעשה מיקרוסופט ונטסקייפ משתמשות במודלים שונים ודבר זה גורם לכך שתכונות מסוימות של dHTML פשוט לא יעבדו בשני הדפדפנים.

 אך עם זאת , כמו כל טכנולוגיות ה WEB , גם dHTML תהפוך עם הזמן לסטנדרט למרות לבעיות אי תאימות הקיימות תמיד. dHTML היא אחת הטכנולוגיות המלהיבות ביותר הקיימות כיום ונראה כי בעזרתה ניתן להגיע לאפליקציות WEB אשר ישנו את התחום כולו בעזרת עוצמתן החדישה.  

לראשהדף

 של הדפדפן בעזרת סקריפטים בצד הלקוח API חשיפת ה

סיכום חלק 3