מרכז המידע העברי לוירוסים
הקש שם וירוס לחיפוש                 אנציקלופדית וירוסים
חברות אנטי-וירוס סטטיסטיקה וירוסים חדשים אתרים נבחרים


תוכנות אנטי וירוס - שאלות נפוצות

 • מהם הטכניקות שבהם משתמשות תוכנות האנטי וירוס ע"מ לגלות וירוסים ?
 • איך לבחור תוכנת אנטי-וירוס ?
 • כיצד אפשר לבדוק אם תוכנת האנטי וירוס שברשותי טובה ?
 • אלו חברות מייצרות תוכנות אנטי וירוס ?
 • מדוע יש לעדכן כל הזמן את תוכנת האנטי וירוס שברשותי ?
 • באיזה תדירות יש לעדכן את תוכנת האנטי וירוס ?


 • מהם הטכניקות בהם משתמשות תוכנות האנטי וירוס ע"מ לגלות וירוסים ?

  ישנם מספר טכניקות בהם משתמשות תוכנות האנטי וירוס ע"מ לגלות וירוסים :

  • Scanning - כאשר קיים וירוס ידוע, אפשר לכתוב תוכנית שתגלה תוכניות שנדבקו מהוירוס. בשיטה זו, מחפשת תוכנת האנטי וירוס דוגמא של בייטים, שנמצאה בוירוס, ולא נמצאת בתוכנית נורמלית. תוכנות שעובדות בשיטה זו נקראות scanners.
  • Change Detection - וירוסים חייבים לשנות קבצים או boot records ע"מ להדביק אותם. בטכניקה הזאת תוכנת האנטי וירוס מחפשת קבצים שהשתנו, אבל ישנם שינויים שעלולים לקרות מסיבות נורמליות ולא כתוצאה מוירוסים. לכן שיטה זו היא בעלת תועלת מוגבלת, כי היא דורשת מהמשתמש להבין איזה שינויים הם נורמלים, ואיזה שינויים מצביעים על קיומו של וירוס
  • .
  • Heuristic Analysis - בשיטה זו מנסים לגלות וירוסים ע"י הופעה או התנהגות שמאפיינת סוגי וירוסים ידועים, כגון נסיונות לכתוב לדיסק בדרכים לא רגילות, או פעולות שוירוסים משתמשים, בזמן שתוכניות רגילות משתמשות בהם לעיתים רחוקות
  • .
  לראש העמוד

  איך לבחור תוכנת אנטי וירוס ?

  כשבאים לבחור תוכנת אנטי-וירוס חשוב לשים לב לנקודות הבאות:

  • שידרוג התוכנה: תוכנת אנטי וירוס צריכה להיות משודרגת לעיתים תכופות, ע"מ שתוכל לגלות וירוסים חדשים שמופיעם כל הזמן. תוכנת אנטי-וירוס לא מעודכנת עלולה להיות לא יעילה. רוב החברות שמייצרות את תוכנות האנטי וירוס מאפשרות לכל רוכש לבצע שידרוגים מאתר החברה בחינם. יש לוודא שהחברה ממנה קונים את תוכנת האנטי וירוס אכן מאפשרת ביצוע שידרוגים בחינם. מומלץ להעדיף תוכנה שיכולה לבצע שידרוג אוטומטי כל זמן מסוים, או ששולחת תזכורות למשתמש לבצע שידרוג.
  • אמינות ונוחות בעבודה :עדיף להשתמש בתוכנת אנטי-וירוס שלא דורשת ידע טכני מהמשתמש, רוב המשתמשים נוטים להתעלם מהודעות שמציגה תוכנת האנטי-וירוס, דבר שפוגע לפעמים באיכות העבודה של התוכנה. תוכנת אנטי-וירוס שמציגה בקביעות שאלות למשתמש גורמת למשתמש להימנע מלהשתמש איתה לכן חשוב לבחור תוכנה שיהיה קל ונוח להשתמש איתה.
  • איכות הגילוי: חשוב שתוכנת האנטי וירוס תהיה מסוגלת לגלות את כל סוגי הוירוסים הקיימים כיום. תוכנה שלא מסוגלת לגלות את כל סוגי הוירוסים אינה יעילה. חשוב שהתוכנה תסרוק את כל הקבצים כולל קבצי WORD/EXCEL חשוב שהתוכנה לא תזהה קבצים טובים כקבצים נגועים, דבר שיגרום לירידה באמינות התוכנה.
  • מהירות עבודה : אם בדיקת כל המערכת דורשת מספר שעות, סביר להניח שרוב המשתמשים לא יבצעו זאת בתדירות, לכן חשוב לבחור תוכנת אנטי-וירוס מהירה. קצב העבודה של התוכנה תלוי בסוג האלגוריתם שבו היא משתמשת. ככלל, איטיות של תוכנת אנטי-וירוס לא מעידה על עבודה איכותית יותר מאשר תוכנה שרצה מהר.
  • התאמה למערכת ההפעלה : חשוב להשתמש בתוכנת אנטי-וירוס המתאימה למערכת ההפעלה של המחשב, לדוגמא שימוש בתוכנת אנטי-וירוס שמתאימה למערכת הפעלה UNIX במחשב שמכיל מערכת הפעלה חלונות עלולה להיות חסרת תועלת.
  לראש העמוד

  כיצד אפשר לבדוק אם תוכנת האנטי וירוס שברשותי טובה ?

  אירגון EICAR, או בשמו האחר, המכון האירופאי למחקר אנטי וירוסים, ביחד עם ספקי תוכנות האנטי וירוס, פיתחו קבצים שמדמים וירוס, שמטרתם לאפשר למשתמש לבדוק את תוכנת האנטי וירוס שברשותו. חשוב לציין שהקבצים האלה מכילים קוד שאינו מזיק. כאשר הקובץ יתגלה ע"י תוכנת האנטי וירוס תופיע ההודעה EICAR-TEST-FILE .

  לחץ כאן להורדת הקבצים

  לראש העמוד

  אלו חברות מייצרות תוכנות אנטי וירוס ?

  אם לפני שלושים שנה לא היתה אף חברת אנטי וירוס, כיום קיימים המון חברות שמייצרים מגוון מוצרים שתכליתם הגנת המחשב מפני וירוסים או פולשים זרים אחרים .

  לרשימת החברות המייצרות תוכנות אנטי וירוס

  לראש העמוד

  מדוע יש לעדכן כל הזמן את תוכנת האנטי וירוס שברשותי ?

  תוכנת אנטי וירוס שברשותך יודעת למצוא וירוסים שכבר קיימים, וכן וירוסים חדשים שעובדים בשיטות ידועות כמו וירוסים שכבר קיימים. לעומת זאת אין ביטחון שהם יוכלו למצוא וירוסים חדשים שנוצרים, המשתמשים בטכניקות חדשות. חשוב לזכור שיוצרי הוירוסים מנסים ליצור וירוסים חדשים שלא יתגלו ע"י תוכנות האנטי וירוס, ולכן אי הורדת עידכונים לתוכנת האנטי וירוס, שמאפשרים לתוכנה לגלות גם וירוסים חדשים, עלול להשאיר את המחשב שלך חשוף לוירוסים חדשים למרות שיש ברשותך תוכנת אנטי וירוס .

  לראש העמוד

  באיזה תדירות יש לעדכן את תוכנת האנטי וירוס ?

  ע"פ המלצות חברות האנטי וירוס, יש לעדכן את תוכנת האנטי וירוס כל שבועיים שלושה, אך הדבר תלוי במשתמש, משתמש שגולש הרבה באינטרנט או מקבל הרבה דואר, ובכך הוא חשוף יותר לוירוסים, טוב יהיה אם יעדכן את תוכנת האנטי וירוס שברשותו בתדירות הרבה יותר גבוהה.

  לראש העמוד