מרכז המידע העברי לוירוסים
הקש שם וירוס לחיפוש                 אנציקלופדית וירוסים
חברות אנטי-וירוס סטטיסטיקה וירוסים חדשים אתרים נבחרים


וירוסים - שאלות נפוצות

?מה זה וירוס מחשב

וירוס מחשב הוא תוכנית כמו כל תוכנית מחשב אחרת, אבל בניגוד לתוכנית רגילה, וירוס מחשב תוכנן להעתיק את עצמו לתוכניות אחרות, כמו"כ בניגוד לתוכנית רגילה, מטרת תוכנית הוירוס היא לפגוע בתוכניות שנמצאות על המחשב. בד"כ כשהמשתמש מפעיל את התוכנית שהודבקה בוירוס מופעל גם קטע הקוד של תוכנית הוירוס קטע הקוד יכול להכיל פקודות שעלולות לגרום נזק לקבצים במחשב ע"י שינויים ואפילו מחיקתם .

לראש העמוד

? מה וירוסים עושים למחשב

ההשפעה של וירוס על המחשב תלויה באדם שכתב אותו. רוב הוירוסים לא גורמים נזק רב חוץ מלשכפל את עצמם ולהתפשט לכל מקום. מספר דברים טיפוסיים שוירוסים מסוג כזה עושים :

 • הצגת הודעות שונות על המסך.
 • ניצול משאבים של המחשב כגון מקום בזיכרון.
 • האטת פעולת המחשב.
ישנם סוגי וירוסים אחרים שתוכננו לגרום נזק רציני למחשב כגון :
 • מחיקת קבצים מהמחשב .
 • מחיקת כל הדיסק הקשיח.
 • פגיעה בנתונים וקבצים על המחשב ושינוים.
 • הוירוס יכול להחליף את הקטע בדיסק שמכיל את הקוד של איתחול המחשב, עם העתק שלו כך שכל פעם שהמשתמש מפעיל את המחשב קוד הוירוס פועל.
 • הוירוס יכול להשתלב בתוך מערכת ההפעלה וליצור קבצי COM כך שכאשר המשתמש מריץ תוכנית, אזי מופעל קודם קובץ ה- COM שמכיל את הוירוס, דבר שיכול לפגוע בפעולת המחשב.
 • גורם להתנהגות לא קבועה של המסך.
חשוב לציין שוירוסים לא יכולים לגרום נזק לחומרה. לכן אזהרות הקיימות ברשת המזהירות מפני וירוסים שיהרסו את החומרה במחשב הם בד"כ אזהרות שווא (hoaxes).

לראש העמוד

? איך וירוסים מגיעים למחשב

ישנם מספר דרכים שבהם אפשר להידבק מוירוסים :

 • הכנסת דיסקים או FLOOPY DISK שמכילים וירוס למחשב שלך.
 • קבצים נגועים בוירוסים שהורדו מהאינטרנט כגון Word document.
 • פתיחת קבצים נלוים לדואר אלקטרוני (attachment) שמכילים וירוסים.
 • גלישה לדפי רשת שמכילים חלקים שנקראים Microsoft ActiveX או Java applets.

לראש העמוד

? איזה סוגי קבצים יכולים להידבק בוירוס

לוירוסים יש פוטנציאל להדביק כל סוג קוד בר ביצוע (executable code) ישנם וירוסים שמדביקים קוד בר ביצוע ששייך למערכת ההפעלה, אחרים יכולים להדביק קבצי WORD ,EXCEL גם מסמכי HTML שמכילים JAVA SCRIPT או סוגים אחרים של קוד בר ביצוע. ישנם סוגי קבצים שלא יכולים להידבק מוירוסים, אלו קבצים שמכילים מידע טהור. לדוגמא קבצי גרפיקה וקבצי קול כמו הקבצים בעלי הסיומות האלה gif .jpg .mp3 .wav .txt.

לראש העמוד

? איך אפשר לדעת אם יש לי וירוס במחשב

הדרך המומלצת לגלות וירוסים במחשב שלך, היא להשתמש בתוכנת אנטי וירוס, שתסרוק את כל הקבצים במחשב ותגלה נוכחות של וירוסים. בנוסף לזה ישנם מספר סימפטומים נוספים שיכולים להעיד על הימצאות וירוס במחשב שלך, אבל לא בהכרח, מכיון שכל אותם סימפטומים יכולים להיגרם גם ע"י סיבות אחרות .

 • תצוגה לא רגילה של המסך.
 • ירידה בביצועים של המחשב.
 • הדיסק הקשיח מסתובב ללא סיבה.
 • המחשב ניגש לאחד הכוננים באופן לא צפוי.
 • התנהגות שונה של החומרה.
כאמור כל הסימפטומים הנ"ל לא מעידים בהכרח על קיומו של וירוס, ויכולים להיגרם מסיבות אחרות. ישנם אינדיקטורים יותר אמינים :
 • שינוי באורך של קבצים בעלי סיומות של EXE,COM, שינוי בתוכן שלהם, או שינוי בקובץ תאריך/זמן, בספריית הקבצים. החסרון בשיטה הזו הוא שהיא אינה יכולה לגלות וירוסים שאינם מדביקים קבצים אלא עושים פעולות אחרות, כמו"כ שיטה זו אינה יכולה לגלות קבצים שמונעים ממך לראות את השינויים שהם עשו לקבצים
 • .
 • שיטת בדיקה נוספת היא לשלוח דואר אלקטרוני לעצמך, ולבדוק מה קיבלת. אם קיבלת את מה ששלחת ובנוסף לו גם קבצי ZIP,EXE, (attachment), כנראה שנדבקת
 • .
 • שינוי בוקטור הפסיקות, הצבה מחדש של משאבי המערכת, או שימוש בזיכרון ללא כל סיבה
 • .

לראש העמוד

מה זה trojan horse ?

סוס טרויאני אינו וירוס. סוס טרויאני הוא תוכנית שאמורה לבצע משהו מסויים אך בפועל מבצעת משהו אחר. לדוגמא, משתמש יכול להוריד מהרשת תוכנה שאמורה להיות משחק חדש, אבל בפועל בזמן הרצת התוכנית היא מוחקת קבצים מהמחשב, או מבצעת פעולה מזיקה אחרת. .

לראש העמוד

מה זה joke ?

תוכניות רגילות שניתנות להרצה, וגורמות לפעולות בלתי מזיקות, כגון:הופעת שומר מסך בלתי צפוי. הם נמצאות ברשימת הבדיקה של אנטי וירוסים, רק מפני שהם מטרידות. הם לא מופצות אלא אם כן מישהו שולח אותם בכוונה. כדי להיפטר מתוכנית כזאת צריך רק למחוק אותה .

לראש העמוד

מה זה worm ?

היא תוכנית (או קבוצת תוכניות) שמסוגלת להפיץ עותקים פונקציונלים של עצמה למחשבים אחרים. ההתרבות נעשית בדרך כלל דרך חיבורי רשת או או ב - e-mail attachment. תכניות אלה עלולות לחשוף מידע חסוי או ליצור עומס על רשת בתהליך ההפצה. כדי להיפטר מהם, צריך רק למחוק אותם .

לראש העמוד

מה זה דיסק איתחול (boot disk) ?

boot disk זה דיסק שמכיל את הפקודות הבסיסיות של מערכת ההפעלה,כך שאם המחשב לא יכול לגשת לחלק בדיסק הקשיח שמכיל את פקודות איתחול המחשב, כתוצאה מ boot sector viruse, אזי בעזרת דיסק האיתחול ,המחשב יכול לאתחל את עצמו,ובצורה כזאת אפשר לגלות ולפתור את הבעיה.בד"כ בזמן התקנת מערכת ההפעלה במחשב,המערכת מאפשרת לך ליצור את דיסק האיתחול. אם אין ברשותך דיסקט איתחול, הכנס דיסקט ריק לכונן A , וכתוב את הפקודה FORMAT A:/S. חשוב שיהיה ברשותך דיסקט איתחול למקרה חירום .

לראש העמוד

? כמה וירוסים קיימים

קשה להעריך את המספר המדוייק, מכיון שוירוסים חדשים נוצרים בכל יום, כמו כן מכוני מחקר של אנטי וירוס משתמשים בקריטריונים שונים להחליט אם שני וירוסים שונים או שהם נחשבים אותו וירוס. יש כאלה שמחשיבים וירוסים כשונים אם הם שונים אפילו בביט אחד בקוד שלהם, אך ישנם אחרים שמחשיבים וירוסים ששונים רק במספר ביטים כאותו וירוס .

לראש העמוד

האם וירוס יכול להדביק קבצי מידע ?

ישנם סוגי וירוסים שיכולים להדביק קבצי מידע, או קבצים לא ביצועיים אחרים, למרות זאת, ע"מ שוירוס יוכל להתפשט, הוירוס חייב להיות מופעל. לכן הדבקה של קבצי מידע לא יכולה להיות מקור להדבקות קבצים אחרים, יחד עם זאת יש לשים לב, שלא תמיד קיים מרחק גדול בין קבצי נתונים לבין קבצי הרצה, ישנם קבצים שהם לא בדיוק קבצי ריצה אך מכילים קוד או נתונים שיכולים במצבים מסוימים להיות מופעלים וממילא לאפשר לוירוס להתפשט .

לראש העמוד

מה הם VIRUS-L , comp.virus ?

VIRUS-L , comp.virus הינם פורומים שמתמקדים בנושאי וירוסים, כאשר comp.virus הינו Newsgroups ואילו VIRUS-L שולח עידכונים ישירות לדואר, ע"מ להצטרף ל VIRUS-L יש לשלוח דואר ל - LISTSERV@LEHIGH.EDU .

לראש העמוד

למה קוראים להם וירוסים ?

הראשון שכינה אותם בשם וירוסים היה פרופסור מאחת האוניברסיטאות בארה"ב, בשנת 1984, מכיון שכמו וירוס ביולוגי גם וירוס מחשב הוא קטן, משכפל את עצמו, ואינו יכול להתקיים כיחידה עצמאית אלא בתוך קובץ .

לראש העמוד

האם Cookies יכולים להכיל וירוסים ?

אתרי אינטרנט שומרים מידע על המחשב שלך כקבצי טקסט קטנים שנקראים Cookies שבהם הם משתמשים, כאשר אתה מבקר שוב באותו אתר. מכיון שקבצים אלה הם קבצי טקסט, הם לא קבצים שניתנים להרצה, עובדה זו פוסלת את האפשרות של וירוסים, מכיון שוירוסים מדביקים עצמם לקבצי הרצה .

לראש העמוד