ברוכים הבאים!

ברוכים הבאים לאתר העברי ללימוד פרולוג.

האתר מיועד לכל מי שמעוניין להכיר את שפת התכנות פרולוג - למתחילים ממש מן הצעד הראשון, וגם למיומנים יותר שרוצים להעמיק ידיעותיהם וללמוד נושאים חדשים.


מבנה האתר

מימין אתם רואים את תפריט הניווט של האתר. בעזרתו תוכלו לעבור בין פרקי הלימוד השונים ולהתקדם על פני תתי הנושאים בכל פרק. תמיד תוכלו לחזור לדף הבית (דף זה) על ידי לחיצה על ציור הבית הממוקם בפינה הימנית של כל עמוד באתר.

מטרת האתר ללמד פרולוג מן הצעד הראשון. הוא בנוי בצורה היררכית מן הקל אל הכבד. פרקי הלימוד, עשרה במספר, מקובצים בשני חלקים עיקריים: נושאים בסיסיים (פרקים 1-5) ונושאים מתקדמים (פרקים 6-10). המבוא מכיל רקע תיאורטי בלוגיקה והנחיות להתקנת התוכנה על המחשב האישי בבית. לסיכום הלימוד מובא פרויקט מסכם, וקישורים להמשך לימוד והעמקה.

האתר מחולק לפרקי לימוד המקובצים בשני חלקים על פי מידת הידע הקודם הנדרש לשם לימודם. את המתחילים נפנה אל הנושאים הבסיסיים: אבני הבניין (פרק 1), אריתמטיקה (פרק 2), האחדה (פרק 3), רקורסיה (פרק 4) ורשימות (פרק 5).
למתקדמים נציע לעבור במהירות על הנושאים הבסיסיים כדי לרענן את זכרונם, ולהעמיק בלימוד הנושאים המתקדמים: אופרטורים (פרק 6), עוד על ביטויים (פרק 7), cut ושלילה (פרק 8), רשימות הפרשים (פרק 9) ודקדוקים (פרק 10).


דוגמאות קוד אינטראקטיביות

באתר משולבות דוגמאות קוד רבות. אלה מופיעות בתוך מסגרת אפורה, כמו זו שלהלן. שורות מסוימות מופיעות בשחור. אלה שורות שאינן דורשות הסברים. לעומתן, שורות הכתובות בצבע כחול מלוות בהסברים מיוחדים. על מנת לראות את ההסבר הנלווה לשורה מסוימת, הצביעו עם העכבר על אותה שורה. תיבת הסבר תופיע בצד. נסו זאת!

regular_prolog_code.
interactive_prolog_code.
כאן יופיעו הסברים

תכניות להורדה

דוגמאות קוד רבות מתוך האתר נארזו כתכנית פרולוג (בקבצי .pl) והן ניתנות להורדה.
מקומות ובהם תכניות להורדה מסומנים בתוך עמודי התוכן של האתר באמצעות הסמל הבא:

תכנית להורדה.

כל שעליכם לעשות הוא ללחוץ על הקישור ולבחור באפשרות "Save" על מנת לשמור את התכנית על המחשב שלכם. אחרי ההורדה אתם מוזמנים להריץ את התכנית כמו שהיא, או לשנות את הקוד כרצונכם ולבדוק את התוצאות.


הערות

נוסף על ההסברים, דוגמאות הקוד והתכניות להורדה, שולבו באתר הערות. אלה מסומנות כדלקמן:


זו הערה לדוגמא.

מטרת ההערות להבהיר, להרחיב, או להפנות את תשומת לבם של הקוראים לנושאים שונים. לעיתים משולבים בהערות גם קישורים לדפים או לאתרים נוספים.


בחן את עצמך

בסוף כל פרק תמצאו מספר שאלות "בחן את עצמך" על מה שלמדתם באותו פרק. חלק מהשאלות תיאורטיות, וחלקן מתייחסות לתכניות פרולוג ממש. בכל מקרה מומלץ לעבוד עם התוכנה במקביל ללימוד ולפתרון השאלות - אין צורך לנחש.

על מנת ללמוד כל שפת תכנות, ובפרט פרולוג, אנו מאמינים שיש צורך בתרגול רב. החומר העיוני, אף שהוא מתובל בדוגמאות רבות, איננו שלם ללא תרגול עצמי. לכן, אחרי שסיימתם לעבור על החומר העיוני, אנו ממליצים לעבור ולפתור את הפרויקט המסכם. השקיעו בכך זמן ומאמץ: במציאת הפתרון, בתכנונו, וביישומו הלכה למעשה. בידקו את התכניות שאתם כותבים, שפרו אותן - שחקו עם התוכנה!

וכעת, לעבודה! בחרו פרק לימוד מן התפריט בימין ועברו אליו, או התחילו בהתחלה.

מבוא

נושאים בסיסיים

נושאים מתקדמים

סיכום

© כל הזכויות שמורות למערכת המידע איתן