ראשי ::  רשתות עתידיות :: דור 3
 
  תקשורת אלחוטית  
  סלולר דיגיטלי  
  הקדמה  
  רכיבים  
  רשת עם תמיכה במיקום  
  CDMA  
  TDMA  
  הקדמה  
  דור 2.5  
  דור 3  
 
 
 
 

הדור השלישי, 3G, הוא הדבר החם כיום. כולם מדברים על זה אבל מעט מאוד עושים. רשתות הדור השלישי צפויות להיות פעילות בשנת 2003, אולם זוהי הערכה מאוד אופטימיות. בשנים האחרונות רכשו מפעילים סלולרים ברחבי העולם רשיונות לתדריי דור שלישי במאות מילוני דולרים, אולם הדבר היה לפני התפוצצותה הסופית של בועת אינטרנט הסלולרי וכשלון ה-WAP.

כפי שקורה ברשתות הדור השני, גם ב-3G ישנן מספר שיטות:

WCDMA

שיטת WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access) היא שיפור הנגזר משיטת CDMA ומאפשרת קצבים גבוהים בהרבה. ברשתות מקומיות תאפשר WCDMA קצבי גלישה של עד 2 מב"ש (מגה-בייט לשניה), או 384 קב"ש ברשתות רגילות. השיטה מבוססת על ריבוב מקודד ופרוש בתדר (Spread Spectrum). רוחב הפס של הגל הנושא הוא 5 מה"צ לעומת 200 קה"צ ב-CDMA הקיים כיום.

CDMA2000

עוד שיפור של CDMA הוא  CDMA2000אשר מפותח ע"י אריקסון וקוואלקום. הקצבים הצפויים בשיטה זו הם של 144 קב"ש עד 2 מב"ש.

UMTS

מהצד של GSM מגיעה לדור השלישי רשת UMTS  (Universal Mobile Telecommunications Service). בדומה ל-GPRS, גם UMTS מתבססת על פאקטים של מידע, אלא שבמקרה זה גם הקול מועבר בפאקטים של קול דיגיטלי. כך גם וידאו, טקסט, ומולטימדיה. הקצבים, כמקובל בדור השלישי מגיעים עד ל-2 מב"ש. המשתמש מחובר באופן רציף לרשת.

מטרת רשת זו היא להיות כלל עולמית, ולאפשר את אותם שרותים בנדידה לכל מקום באמצעות רשת לווינים. עד שהרשת תותקן בכל העולם, יאפשרו המכשירים לקבל שרותים גם ברשתות GSM קיימות.  מילון מונחים     דור 2.5