אתם נמצאים כאן : העמוד הראשי » רקע כללי» מה זה השן הכחולה?
?מה זה השן הכחולה

תארו לכם מצב בו זכיתם בפיס ואתם הולכים ומחדשים את כל הציוד שהיה לכם. מערכת קולנוע ביתית, מחשב, אביזרים נלווים וכל ציוד אלקטרוני אחר שחלמתם עליו בעבר ועכשיו יש לכם הזדמנות לצרף אותו לשאר המכשירים. הכל הגיע הביתה, אתם מציבים כל פריט במקומו ועכשיו מגיע השלב המתסכל ביותר, צריך לחבר את כל המכשירים ביניהם וצמות של חוטים מתחילות לרוץ בין המכשירים השונים. ככל שהמכשירים מתוחכמים יותר, כך נדרשים יותר חיבורים. מרוב חוטים וכבלים לא רואים את הציוד עצמו.

כאן מגיע רגע של תפילה לימות המשיח בהם המכשירים יוכלו לדבר ביניהם ללא חוטים וכבלים, קשר אלחוטי במלוא מובן המילה. אם יש לנו טלפון אלחוטי, בין הבסיס לשפופרת, למה שלא יהיה לנו קשר אלחוטי בין ה- DVD ל- טלוויזיה, בין המחשב והמדפסת ובין כל שאר המכשירים המשתתפים בחגיגה.

אילו זה היה קיים, הייתה יכול למשל, לצלם את אירועי החברה בה הינך עובד, המצלמה האלקטרונית שבידך מדברת עם הטלפון הסלולרי שלך וזה מעביר (כמובן דרך האינטרנט) את התמונה ישר לדואר האלקטרוני של מחלקת כוח- אדם. למחרת בבוקר נראה כבר את התמונות באתר של החברה. או, לחילופין, אתם מצטלמים בקניון הגדול באריזונה ושולחים מיד את התמונה בדואר האלקטרוני לכל החברים, רק שיקנאו בכם.

מצלמה אלקטרונית מעבירה את התמונה ישירות בדואר אלקטרוני

 

כאשר כל המחשבים הניידים, כולל מחשבי כף יד ו-PDA (ראשי תיבות של Personal Digital Assistance), נעשים מתוחכמים יותר ובעלי כושר ביצוע מדהים, כך עולה התסכול כאשר צריך לחבר ביניהם. חיפוש הכבל המתאים לחיבור ה-PDA לטלפון הוא רק תחילת הכאב: התוכנות צריכות לדעת כיצד לדבר ביניהן כאשר חשוב במיוחד הפורמט של התקשורת.

הציוד מגיע מיצרנים שונים שכל אחד שואף לקדם את הסטנדרטים שלו. אם כבר היינו מגיעים לקשר אלחוטי בין שני מכשירים או אבזרים של יצרן אחד, איך נצליח לחבר ציוד שאינו מאותו יצרן?

אפשרות אחת היא להושיב את כל גורמי התקינה, מכל העולם, ולהגיד להם לכתוב תקן שיהיה מקובל על כולם. זה יתכן אבל לא כל כך מציאותי. כתיבת תקן בין-לאומי נמשכת מספר שנים ונגמרת, בדרך כלל, אחרי שהציוד כבר התבסס בשוק.

יש דרך נוספת להגיע תוך זמן קצר ביותר לתקן בין-לאומי מוסכם. השיטה היא לאמץ תקן טכני קיים, המוסכם על כולם (תקן דה-פקטו המוכתב ע"י מי שהצליח בכך ומיקרוסופט היא דוגמה טובה לכך). אבל מה עושים כשכל אחד דוחף את התקן שלו ואין עדיין תקן מוסכם? זכורה לכם המלחמה בין קלטות הביתא-מקס של סוני וה-VHS של השאר? סוני נכנעה בסופו של דבר.

הבעיה מסתבכת כאשר מקבלים תקן שהוצע ע"י מישהו אחר וצריך לשלם לו תמלוגים, דבר שמשתדלים להימנע ממנו.

הצורך בפתרון בעיית הקשר האלחוטי, בין מכשירים, ידוע מזמן וישנם כבר פתרונות שונים שעובדים בשטח. נכתבו אפילו תקנים העוסקים בתחום ה-RF, כגון:
IEEE 802.11, IEEE 802.11b, OpenAir ו-HomeRF. לצערנו הרב, תקנים אלה אינם מדברים אחד עם השני. אם נדרשת יצירת פתרון מהיר אוניברסלי, היא מחייבת גישה חדשה. כאן נכנסת השן הכחולה למשחק, בעזרתה אולי נצליח לפתור את הבעיה.

השן הכחולה (Bluetooth) הוא שם קוד עבור תקן לקשר אלחוטי בין מכשירים ואביזרים. יש החושבים שתקן זה יהיה "הטכנולוגיה של המאה ה-21". השן הכחולה, למעשה, אינה תקן בלבד. מאחר והיא קשורה גם לחומרה,  אפשר לקרוא לה טכנולוגיה.

מדוע קוראים לטכנולוגיה זו "השן הכחולה" וכיצד הכל התחיל? על כך תוכלו לקרוא בדף הבא...

 

 


.מומלץ לצפיה ברזולוציה של 1024*768 ומעלה*

© כל הזכויות שמורות למערכת מידע אקדמית אית"ן