דף הבית >> עיצוב דף >> אורך הדף

 

אורך הדף קביעת האורך הנכון לכל דף ברשת דורשת איזון בין ארבעה גורמים :
 1. היחס בין הדף וגודל המסך.
 2. התוכן במסמכים שלך.
 3. אם מצופה שהקורא יגלוש בתוכן בצורה מקוונת או שידפיס או יוריד את המסמכים לקריאה במועד מאוחר יותר.
 4. רוחב הפס של קהל היעד שלך.

חוקרים ראו את תחושת אי ההתמצאות הנובעת מגלילת מסכים. הפסד הקורא את ההקשר בעייתי במיוחד כאשר יסודות ניווט בסיסיים ויסודיים כמו כותרות, סימני זיהוי של האתר, וקישורים לדפים של אתר אחר נעלמים מהמסך בזמן גלילה.. דפים ארוכים דורשים מהמשתמש לזכור יותר מדי מידע שנעלם מהמסך בזמן גלילה ; משתמשים מאבדים בקלות את תחושת ההקשר כאשר כפתורי הניווט או קישורים עיקריים לא נראים :

גלילה
בדפים ארוכים המשתמש חייב להיות תלוי בסרגל הגלילה האנכי לניווט. בחלק מהממשקים הגרפיים סרגלי הגלילה הם בגודל קבוע ומספקים אינדיקציה מסוימת לאורך המסמך ביחס למה שנראה על המסך, לכן הקורא לא משיג אף סימן חזותי לאורך הדף. בדף ארוך מאוד תנועות קטנות של סרגל הגלילה יכולים לגמרי לשנות את התוכן החזותי המופיע על המסך, מה שמשאיר את הקורא ללא כל ציוני הדרך המוכרים. זה לא נותן למשתמש אף בררה מלבד לזחול למטה באמצעות החצים של סרגל הגלילה או להסתכן בפספוס חלקים מהדף.

אף על פי כן, לדפים ארוכים יש את היתרונות שלהם. הם לעיתים קרובות יותר קלים לארגון ולהורדה. מנהלים של אתר האינטרנט לא צריכים לתחזק הרבה קישורים ודפים עם מסמכים יותר ארוכים, ומשתמשים לא צריכים להוריד קבצים כפולים כדי לאסוף מידע בנושא. דפים ארוכים שימושיים במיוחד בשביל לספק מידע שאתה לא מצפה למשתמשים לקרוא אונליין (באופן ריאלי, זה אומר כל מסמך ארוך יותר משני דפים). אתה יכול לעשות דפים ארוכים ידידותיים יותר באמצעות כפתורי " חזור לראש הדף " במרווחים קבועים לאורך הדף. כך המשתמש מעולם לא יצטרך לגלול רחוק כדי למצוא כפתור של ניווט שיביא אותו לחלק העליון של הדף.


כל הדפים שארוכים יותר משני מסכים חייבים לכלול כפתורים למעבר לראש הדף בתחתית העמוד:

אם דף יותר מדי ארוך, או מכיל יותר מדי גרפיקה גדולה, הדף יכול לקחת גם ארוך למשתמשים עם חיבור איטי. דפים גדולים מאוד עם הרבה גרפיקה עלולים גם להכניע את הזיכרון (RAM) של הדפדפן של המשתמש, ויכול לגרום לדפדפן להתרסק או להציג את הדף באופן שגוי.

תוכן ואורך הדף
זה הגיוני להחזיק מידע בעל יחס קרוב בתוך המגבלות של דף יחיד, במיוחד כאשר אתה מצפה מהמשתמש להדפיס או לשמור את הטקסט. להחזיק את התוכן במקום אחד הופך הדפסה או שמירה קלות יותר. אבל מידע בעל אורך של יותר מארבעה מסכים מכריח את המשתמש לגלול כל כך הרבה עד שהתועלת של הגירסה המקוונת של הדף מתחילה להתדרדר. דפים ארוכים לעיתים קרובות לא מנצלים את הקישורים הניתנים לשימוש במדיום זה.

אם אתה רוצה לספק גם ממשק מקוון טוב למסמך ארוך וקל להדפסה או שמירה של התוכן שלו :
 1. חלק את המסמך לגושים של לא יותר מגודל דף מודפס אחד או שניים, כולל גרפיקה או תמונות. השתמש ביתרון של קישורים.
 2. ספק קישור לקובץ נפרד שמכיל את הטקסט כך שהקורא יוכל להדפיס או לשמור כל המידע הרלוונטי בצעד אחד. אל תשכח לכלול את כתובת האינטרנט של הגירסה המקוונת בתוך הטקסט של הדף הזה כדי שמשתמשים יוכלו למצוא עדכונים ולצטט את המקור.
ככלל, עדיף להשתמש בדפים קצרים יותר עבור:
 1. דפי בית ותפריטים או דפי ניווט במקום אחר באתר שלך.
 2. מסמכים לקריאה מקוונת.
 3. דפים עם גרפיקה גדולה מאוד.
ככלל, מסמכים ארוכים יותר הם:
 1. קלים יותר לטעינה (התוכן הוא בחתיכה אחת, לא בחלקים מקושרים).
 2. יותר כמו המבנה המקביל של מסמך מודפס.
 3. יותר קל למשתמשים להורדה והדפסה.
 


  |   דף הבית  |  הדפס עמוד  |  מפת האתר  |  לתחילת העמוד  |  


המדריך לבניית אתרים
מערכת המידע האקדמית - איתן כל הזכויות שמורות © 2003