arrow

פרק 4 - קבלת כרטיס אשראי: קבלת חשבון מסחרי

השגת חשבון מסחרי

הבנקים מפורסמים בכך שאצלם כל מבנה העלויות הוא דבר די מסובך, וזה על מנת שלא תוכל להשוות בקלות עלויות בין הבנקים השונים, וחשבונות מסחריים הם כמובן לא יוצאים מכלל זה. מרבית הבנקים גובים אחוז מסוים מכל טרנזקציה ותשלום קבוע עבור כל טרנזקציה. בדרך כלל יש גם תשלום חודשי קבוע, מינימום הזמנה בחודש, ובנוסף תשלום התחלתי. המערכת לעיבוד תשלומים, בין אם תוכנה או חומרה היא הוצאה נוספת כפי שנראה בהמשך.

תשלומים עבור החשבונות המסחריים דומים לשיעורי הריבית על הלוואות – הם משתנים ביחס לסיכון שלוקח על עצמו הבנק. בעלי כרטיסי אשראי יכולים לסרב לשלם תשלומים מסוימים, בשל מגוון של סיבות, החל ממוצרים שהוחזרו ועד לחיובים שנעשו בטעות. הבנקים מעונינים בהפצת הדעה שכרטיס אשראי הוא דרך נוחה ובטוחה לקנות, ולכן הם בדרך כלל די מקלים על לקוחותיהם ומאפשרים להם לבטל את הקניה והחיוב, לעשות זיכוי. וכמובן שהבנק מסתכן בכך שהביטול נעשה כבר אחרי חיוב החשבון, והוא ישאר עם התיק. אם כן, כדאיות העסקה תלויה לא רק בגודל החברה שלך ובמשך הזמן שאתה נמצא בעסקים אלא גם בסוג העסקים עצמם.

הבנקים יכולים לנקוט במספר אמצעים על מנת להגביל את חשיפתם לזיכוים. הם יכולים לבקש ממך אישית לערוב לעמידה בתנאי חוזה החשבון, כלומר אם החברה שלך תהיה חייבת כספים לבנק, אתה תהיה אחראי לכך באפן אישי. כמובן חברות המתעסקות בתחום שיש בו הרבה ביטולים, ישלמו תשלומים גבוהים יותר. בנקים יכולים גם לעצור אחוז מסוים מהכסף שלך בכל חודש על מנת לבטח את עצמו כנגד זיכוים 

(Chargebacks) אפשריים בעתיד. אם אתה מוגדר כסיכון גבוה לביטולים/זיכוים, זה יכול להיעשות חודשים לפני שכספי הלקוחות יתחילו להיכנס לחשבונך. תוודא לקבל את כל הפרטים על מדיניות הבנק בנוגע לביטולים/זיכוים/החזרים.

כמו עם הלוואות, ביטוח ושרותים דומים אחרים, יש בנקים שפשוט לא מציעים חשבונות לעסקים שנמצאים בקטגוריית "סיכון גבוה", ויש כאלה המוכנים לעשות עסקים עם כל אחד, תמורת תשלום הולם, כמובן. חלק מהעסקים הנמצאים ב"סיכון גבוה" הם מה שקשור בפורנו, הימורים, MLM או Get Rich Quick) GRQ) . תוכניות להורדת משקל, תרופות צמחים, וציוד לסינון מים (אל תשאלו אותי מדוע) נחשבים לרמת סיכון נמוכה יותר.

כל חנות המבוססת על אינטרנט, ולא משנה מה אתה מוכר, באופן אוטומטי נמצאת בקטגוריית תשלום גבוה יותר מזו של סוחר ממוצע. בחנות המסורתית הכרטיס של הלקוח מועבר דרך התקן שקורא את הנתונים שעל הסרט המגנטי ומעביר אותם לצד שלישי, שמאשר או דוחה את הטרנזקציה תוך שניות ספורות. בנוסף בעל הכרטיס חותם על קבלה. טרנזקציות מסוג זה בנוכחות בעל הכרטיס, מהוות סיכון נמוך לבנק ובשל כך זוכות לשיעורי גביה הנמוכים ביותר.

סוחרים המבצעים טרנזקציות שלא בנוכחות פיזית של בעל הכרטיס, בין אם דרך הטלפון או כל דרך אחרת, ישלמו בשיעור גבוה יותר. סוחרים העושים עסקים דרך אינטרנט ישלמו תוספת קטנה, לצרכים כלליים. כשתגיש בקשה לפתיחת חשבון מסחרי, הבנק ישאל אותך איזה אחוז מהטרנזקציות שלך יבוצעו שלא בנוכחות בעל הכרטיס, ויציע לך תשלום בהתאם (לסוחרים באינטרנט זה יהיה כמובן 100%).

לסיכום, אלה הדברים שהבנק יקח בחשבון בעת שיקבע איזה תשלום להציע לך:

- אחוז הטרנזקציות שלא בנוכחות בעל הכרטיס

- עד כמה המוצרים שאתה מוכר הם "פוליטיקלי קורקט"

- הממוצע לטרנזקציה

- שיעור המכירות החודשיות

- כמה זמן אתה בעסקים, ובאיזה דרוג אשראי אתה נמצא

 - American Express  גובה תשלומים גבוהים יותר מאשר Visa 

   ו- Mastercard

מרבית הבנקים מציעים חשבונות אשראי מסחריים, אבל כרגע, רק אחדים מהם מתאימים לסוחר אינטרנט. יש כאלה שבכלל לא ירצו לעשות עסקים עם סוחרי אינטרנט. אחרים אולי רוצים, אבל אין להם מספיק ידע באינטרנט והם בטח יפשלו במשהו. אם תכנס לאתר של אחד ממייצרי תוכנה לעיבוד תשלומים תמצא שם רשימה של בנקים מומלצים.

arrow מה נחוץ לך – פשוט ולעניין
תוכן עניינים
אופציות לעיבוד התשלומים arrow


פרק 1 -> פרק 2 -> פרק 3 -> פרק 4 ->