-          הבנת דפדפן ה WEB

 

כפי שאתה בוודאי מנחש , כאשר אנו מדברים בתחום פיתוח אפליקציות WEB , כל דיון על נושא ה GUI  מתחיל בעצם עם דפדפן ה WEB. בעקרון , הדפדפן הינו תוכנית אשר יודעת כיצד לתקשר עם שרת הWEB (בעזרת פרוטוקול HTTP). התוכנית מבקשת מסמך נתון משרת ה WEB ומציגה את המסמך המוחזר משרת ה WEB למשתמש.

 

 

מכיוון שנכון יותר להתבונן על התקשורת בין הדפדפן לשרת כפונקציה של שכבת התקשורת , אנו נדון בכך בפרק הבא. אך כרגע נדבר בעיקר על הצגת המסמך – נושא השייך לשכבת ה GUI.

המסמך אשר מוחזר משרת ה WEB לדפדפן הינו בתצורה (format) מסויימת , הדפדפן מתרגם תצורה זו ומציג את המסמך בצורה כזו שיראה יפה בעיני המשתמש (מעבר להצגת טקסט פשוט). סביר להניח שרוב הקוראים של מסמך זה מכירים את המושג HTML , שפת תצורת הWEB הנפוצה ביותר כיום.

כמעט כל הדפדפנים כיום יודעים כיצד לקבל טקסט מקודד בתצורת HTML ולהציג אותו בהתאם להוראות ה HTML. לדוגמא, דפדפן אשר יקבל :

 <CENTER><B>Hello Cyberspace</B></CENTER>

יהפוך זאת ל :

    

Hello Cyberspace
.

 

הערה: כמובן , שחשוב לציין כי למרות שהדפדפן אחראי ליצור מסגרת לתקשורת שבין עולם המחשבים לעולם המשתמשים , בד"כ זו אחריותו של המפתח לבצע את עבודת התרגום הלכה למעשה מביטים לתוכן קריא וברור.

 לכן , ניתן לומר כי משימתו העיקרית של הדפדפן היא לספק מסגרת כללית לצורך התקשורת אשר על גביה מפתח האפליקציות יכול לפתח.

במילים אחרות , למרות שהדפדפן יודע לקבל דפי ( HTML ) מהשרת  ולהציג אותם , אחריותו של מפתח האפליקציה היא לעצב אתר אשר ניתן לנווט בתוכו ביתר קלות ואשר כולל תוכן שימושי ומעניין.  

לראשהדף

  שכבת התצוגה  - חלק 2

היסטוריה קצרה על דפדפני  ה WEB