USENET ראשי>>מבוא למשתמש מתחיל>>מה היא

 

 

 

 
מפת הפרק
 

אז מה זה USENET ?

לגבי משתמשים רבים USENET היא  INTERNET .USENET  היא בין הפופולריות ביותר בין שירותים רבים באינטרנט.מיליוני משתמשים ניגשים אליה כל יום.

המונח USENET מתייחס למנגנון התומך בקבוצות דיון(newsgroups),המאפשר למשתמשים רבים בכל מקום באינטרנט להשתתף בדיונים.הרעיון של USENET עלה מלכתחילה למטרת חילופי תחביבים, פירוטי חדשות ונושאי התעניינות חברתיים.

 

USENET תומכת כיום באלפי קבוצות דיון, הדנות במגוון עצום של נושאים. כל נושא שרק עולה בדעתך -  תוכל למצוא קבוצת דיון שדנה בנושא זה.

 

נכון לעכשיו, מרבית עמודי ה-WEB הם חד-סטריים – מספקים מידע סטטי שאנשים יכולים לעיין בו. לעומת זאת קבוצות דיון הן אינטראקטיביות, מאפשרות לכל אחד להשתתף ואינן מציבות שום פרט או חברה בתפקיד הבעלים או ספק המידע. קבוצות הדיון הן המקום לחפש עזרה ולסייע לאחרים. זהו מקום מצוין למי שאוהב לחלוק מידע עם אחרים או להתחבר עם אנשים אחרים בעלי תחומי עניין דומים. אם תשאל שאלה טובה סביר להניח שתוך יום-יומיים תקבל כמה עשרות תשובות מאנשים מכל רחבי העולם המוכנים לצאת מגדרם כדי לעזור לאדם זר.

אם תשאל קבוצה  ממוקדת שאלה שאינה קשורה כלל לנושא הדיון שלה, סביר להניח שתקבל בתגובה עשרות "הודעות משתלהבות" ( flames ) המודיעות לך על טעותך.

 

בעוד שברוב המקרים עמודי WEB בנויים בקפידה, ערוכים ומעוצבים, מסרים הנשלחים לקבוצות דיון נוטים להיות בלתי פורמליים וספונטניים. הם דומים באורכם ובסגנונם לדואר האלקטרוני, אך ממוענים לקבוצה ולא לאדם בודד. מספר הקוראים הקבועים עשוי להיות מאות אחדות או אפילו 100000. קיימות מספר קבוצות "מונחות" ( moderated ) – כלומר מישהו מסנן את המסרים ומחליט אילו מביניהם יכללו. אולם מרבית הקבוצות פתוחות לכל ומקבלות בברכה מסרים מכל אדם, כל עוד הם רלוונטיים לנושא היעד ותואמים לרוח הקבוצה ולתרבות הכללית.

 

אבל בכל זאת מה זה USENET ?

 

USENET איננה רשת (למרות שנשמע כאילו היא כן), אלא שירות המתבצע דרך אינטרנט.במובנים רבים אפשר לראות את USENET כמערכת מאורגנת של דואר אלקטרוני, פרט לכך שלא קיים משתמש יחיד אשר ההודעה נשלחת אליו.תחת זאת ההודעה שכל משתמש ב-USENET כותב, נשלחת לקטע של קבוצות דיון הזמינות לכל מי שיש לו גישה אל קבוצת הדיון.

חלק מהמינוח של דואר אלקטרוני (e-mail) מתייחס ל-USENET.אתה כותב דבר מה שברונך לתת לאחרים לקרוא (הודעה או מאמר) ומשגר אותו לקבוצת דיון. צריך להשתמש בתוכנה מיוחדת בשם "reader " על מנת לקרוא ולהתבונן בתוכן של קבוצת הדיון.

שליחה וקבלה של מאמרים בקבוצות דיון מטופלת על ידי תוכנה שיודעת להוריד את המאמרים , כמו  גם לשגר אותם לרשת. התוכנה שנותנת גישה לקבוצות הדיון של USENET היא נחלת הכלל.כל אחד יכול להשיג אותה ללא קושי, עבור כל מערכת ההפעלה.

 

USENET איננה מנוהלת או נשלטת על ידי אדם מסוים , אלא נמצאת תחת שליטה ציבורית.

ברגע שמקיימים קבוצת דיון , ניתן לשלוח אליה כל דבר כך שיהיה זמין לכל מי שנמצא באינטרנט ( רק אם זאת לא קבוצת דיון מבוקרת כמובן ).

 

לא קיימים חוקים רשמיים כלשהם לגבי שפה , שבה צריך להשתמש במאמר , או לגבי התנהגות ב-USENET , אולם באופן כללי ישנם עקרונות מקובלים שאומצו על ידי קהילת USENET ככלל,אך אין כל אכיפה , פרט לתוקף דעתם של המשתמשים האחרים.

 
     

about the site