דף הבית>>ממשק המשתמש>>כללים בסיסיים>>נגישות

 

נגישות

אחד העקרונות המגדירים של הרשת הוא שצריך לספק לכל אנשים, בלי קשר למוגבלות פיסית או נכונות טכנולוגית, נגישות למידע. מאז שהרשת עלתה כמדיום חזותי, המטרות של העיצוב עמדו לעומת מטרת הנגישות. כאשר מעצבים התחילו להשתמש בתמונות גדולות, ומבני דף מסובכים לייצור מסמכים מעוצבים היטב, הרשת נראתה יותר טוב, אבל דפים רבים נותרו חסומים עבור משתמשים מסוימים. כיום, המגמה היא לחזור למטרה המקורית. השימוש ב- HTML התפתח ומציע יותר שליטה חזותית, לכן למעצבים יש יותר כלים כדי ליצור אתרי אינטרנט מתאימים. בכל העולם, ישנן יוזמות לחייב אתרים לאפשר למשתמשים נכים גישה שווה למקורות אינטרנט, ובכללם את הקווים המנחים שהוצאו על ידי היוזמה לנגישות ברשת (WAI) של איחוד החברות של רשת האינטרנט העולמית (W3C - לדוגמה ארגון המשתף חברות וגופים שונים, מכל העולם, ליצירת תקנים ושפות תכנות לאנטרנט בתחום התוכנה) ובארצות הברית, התוספות לחלק 508 של פעולת השיקום של 1973. התוצאה היא שעיצוב ממשק נקשר לעיצוב נגיש (לדוגמה - usability.gov). זוהי אחריות המעצבים להבין ולתמוך בצרכים של משתמשים נכים.

אלטרנטיבות
העיקרון היסודי של הקווים המנחים לנגישות ברשת פשוט : אם אתה מספק מידע בכל מדיום מלבד טקסט פשוט, אתה צריך תמיד לספק גירסה חלופית. כדוגמה, אחד הדברים היפים ברשת הוא היכולת לבנות טקסט חלופי כך שמשתמשים ללא יכולות גרפיות יכולים להבין את תפקיד הגרפיקה בדפים שלך. משתמשים עיוורים יכולים באמצעות תוכנה מיוחדת, לשמוע תחליף למסרים שאתה תספק ביחד עם הגרפיקה שלך (תכונות ALT ב-HTML) וכך לא לפספס לחלוטין את התוכן בתמונות שלך ובכפתורים הגרפיים של הניווט. אתה צריך גם לכלול תחליפים כחלק מהדף שלך למשתמשים שלא יכולים לגשת לתוכן העיקרי שלך. למשל, ספק טקסט שווה ערך לתפריט הניווט למשתמשים מוגבלים חזותית, שלא יכולים להשתמש בתפריטים הגרפיים שלך. או אם יש לך וידאו של הרצאה או מצגת באתר שלך, כלול תעתיק של הטקסט או כותרות משנה כך שמשתמשים חרשים יוכלו להיות בעלי גישה לחומרים.

קווים מנחים
כל אתרי האינטרנט המקצועיים חייבים לפחות למלא אחר התקנים המינימליים לנגישות כפי שמוגדר על ידי איחוד החברות לרשת האינטרנט העולמית. אתר ה- W3C מכיל מידע מקיף על הפרטים של איך לעשות את האתר שלך נגיש לעוור, חרש, או משתמשים נכים אחרים. גם אם לאחרונה מעצבים נתקלו בקשיים בביצוע הרבה הצעות ה- W3C לנגישות כי הגרסאות הפופולריות של הדפדפנים לא יישמו תקנים טכנולוגיים חדשים או שביצעו אותם באופן לא עקבי. עכשיו כשגם נטסקייפ 6 ואינטרנט אקספלור 5 מותאמים כמעט לגמרי לתקנים של W3C, הסיבות להימנע מיישום התקנים הללו נעלמות.

 


  |   דף הבית  |  הדפס עמוד  |  מפת האתר  |  לתחילת העמוד  |  


המדריך לבניית אתרים
מערכת המידע האקדמית - איתן כל הזכויות שמורות © 2003