arrow

על הכלי טקסט

תיבת דו-שיח טקסט סטנדרטית של Photoshop

[Image115.gif]

תיבת דו-שיח של PhotoTools™

[Image116.gif]

PhotoText מוקף במערך של כלים כדי להוסיף, לתפעל ולהציב טקסט. העריכה נעשית בבלוקים של טקסט בכל מספר וגודל.

אוסף הצבע (Color Picker)

[Image117.gif]

משתמשים בו כדי לאסוף צבע ישירות מהתמונה. יש לו גם מגדיל כדי לעבור במהירות לצילום מקרוב, כדי למצוא את הצבע המדויק הזה. ההקראה של RGB (The RGB read-out) נותנת ערכים מדויקים. החלף חזרה לפוינטר, וההקראה של RGB משתנה לקואורדינטות המדויקות של X ו-Y.

 

 

 

[Image118.gif]

גודל הנקודה (Point Size)

חלק הגובה של 'פני-שטח הסוג' (type face) קובע את גודל הנקודה. Ascenders (מטפס),  Descenders (יורד), ורוחב אינם נלקחים בחשבון. כך, כשהוא תלוי בגורמים אלה, הסוג (type) יכול להיות יותר גבוה, נמוך, רחב או צר.

[Image119.gif]

                                          

Times New Roman 23 pt. Font

Brush Script MT Italic 23 pt. Font

Microsoft Arial כדי להחליף את

Helveticaהקלאסי 

כלל אצבע (Rule-of-Thumb)

גופן ה- Times New Roman 12 point נחשב כגודל ברירת מחדל טובה בשביל העתקת גוש (body copy). שים לב שאם היינו משתמשים בגופני  Helvetica או Brush Script MT, Italic 12 point במקום Times New Roman, שטח העתקת גוש  היה משתנה, כשהוא משפיע על התסדיר (layout).

הרבה ילדים, פנסיונרים, ומבוגרים עם משקפיים מעדיפים 'גודל סוג' גדול יותר מאשר Times New Roman 12 points בשביל העתקת הגושים שלהם.

[Image120.gif]

נקודות (points) בפיקא (pica) 12 פיקות באינץ' 1 6

Kerning: מעקב או ריווח תווים

[Image121.gif]

Kerning הוא התייחסות אסתטית לרווח השלילי בין התווים. התבונן בשתי הדוגמאות ה-kerned  שמשמאל. ההבדל הוא עדין.

 

 

 

Kerning נתון לבחירתו של המשתמש האם להשתמש בו או לא. ההבדל היחיד בין הדוגמאות הללו הוא הזוג ה- kerning " Ty".

רוב גופני המחשב כיום הם מרווחים באופן פרופורציונלי, ז"א הם pre-kerned. התאמת kerning הוא מאוד עתיר עבודה ובדרך כלל שמור לשימוש על סוגי תצוגה גדולים (large display type). השליח (Courier) הוא הסוג הלא פרופורציונלי הידוע לשמצה שעבר ל-PC ממכונת הכתיבה.

אפליקציות DTP רבות משתמשות במושג "מעקב" (tracking) במקום kerning. Microsoft Word™ מתייחס ל- kerningכאל "ריווח תווים" (character spacing).

תגלית מצערת

בגרסה PhotoTools™ 1.0, שעל סמך גרסה זו נכתב המדריך הזה, נמצא באג. לכן יש לעדכן לגרסה PhotoTools™ 2.0. למרבה הצער, זה עדיין פגם קריטי. הוא מזלזל במידע על צמד kerning של הגופן. זה פוגע בעצמתו של PhotoText. היצרן פועל על תיקון הבעיה בעדכונים בעתיד.

דוגמת PhotoText הנתונה בתחילת קטע טקסט זה נותנת מושג טוב על איך טקסט יכול להתממש בעדכונים הבאים של Photoshop. PhotoTools™ Extensisעדיין מומלץ בגלל המרכיבים מלאי העוצמה האחרים שלהם:

PhotoBevel

PhotoEmboss

PhotoGlow

PhotoCastShadow

PhotoButtons, ואחרים.

הנחייה (Leading)  

הרווח בין השורות של הסוג, הנמדד base-to-base בנקודות. לסוג ה- 14 נקודות (14-point type) יש הנחייה סטנדרטית של 18 נקודות (120%). הנחייה הוא מושג שנשאר מימי סידור בדפוס hot-metal, בו רצועות של הנחייה הוכנסו בין שורות הסוג.

גופן (Font)

צורת הגופן (typeface) יכולה להכיל גופנים רבים. Helvetica הוא צורת גופן. Point16- Helvetica  שונה מ- 24-point Helvetica ומ- 16-point Helvetica Italic. גופן מכיל את כל האותיות הגדולות והקטנות (capitals and lowercase letters), נומריקה וסימני פיסוק של צורת גופן אחת בגודל נקודה מסוים.

גופני Serif ו- Sans Serif (תג וגופן ללא תגים)

[Image122.gif]

תגים הם מכות סיום קישוטיות בסוף המכות (strokes) העיקריות,כמו ה"כפות רגליים" בתחתית של Times New Roman "".

 

 

 

Sans זו מילה צרפתית שמשמעותה "ללא". זוהי תערובת של המילים הלטיניות sine ו-absentia, "בהעדר". יש לו גם שם אחר Gothic. בהשוואה ל- Gothic, ל-Serif יש יותר נוכחות רומנית (Romanesque). דוגמה זו של sans serif היא Helvetica.

סוג מחוספס ומוצדק במלואו (RAGGED AND FULLY JUSTIFIED TYPE)

יישור לימין. זהו גוש טקסט. זהו גוש

טקסט המיושר לימין. זהו גוש טקסט

המיושר לימין.

יישור למרכז. זהו גוש טקסט. זהו גוש

טקסט המיושר למרכז. זהו גוש טקסט

המיושר למרכז.

יישור לשמאל. זהו גוש טקסט. זהו גוש

טקסט המיושר לשמאל. זהו גוש טקסט

המיושר לשמאל.

הערה: בתור גורם גרפי, סוג המוצדק במלואו נראה מצוין. למרבה הצער, הוא קשה לקריאה. ברירת המחדל 'מחוספס' השאיר את סידור פעולות מוצדק למרבית השימושים למטרות עיקריות (most general purpose uses). השווה וקבל את הדעה שלך.

דוגמא מהחיים

תוכן העניינים

מהם מסננים (Filters)