על חלקי לגו ופאזל

" נראה לי כי התפקיד שלי כ WebMaster הינו להתאים מיליוני חתיכות פאזל קטנות. חתיכה זו מדברת עם זו וחתיכה אחרת מדברת עם זו. זה עניין מדהים" – אנונימי.

 הצהרה זו וכדוגמתה הגיעה לידי פעמים רבות בצורה זו או אחרת. אני מניחה שקל להבין מישהו שרואה בבניית אפליקציות WEB כבבניית פאזל המורכב מחתיכות רבות.

אך עם זאת , הבנת פיתוח אפליקציות WEB במונחים של פאזל זה הדבר הגרוע ביותר שאתה עלול לעשות לעצמך. מטאפורה זו רק מובילה לבלבול – אם תאמץ אותה במהרה תרגיש המום מהמספר הרב של הטכנולוגיות הקיימות. פיתוח אפליקציות WEB זה בהחלט לא הרכבת חתיכות של פאזל. חתיכות פאזל מתחברות אחת לשנייה אך ורק בדרך אחת ויחידה המתאימה להרכבת הפאזל. חתיכה אחת ככל שתהיה דומה לאחרת איננה יכולה להחליף את רעותה – אחרת התמונה הסופית תראה מוזר ביותר.

בפיתוח אפליקציות WEB אין דרך אחת ונכונה לפתירת הבעיה ואין טכנולוגיה ייחודית. ישנן דרכים רבות וכלים רבים בעזרתם ניתן לפתור את אותה קבוצת בעיות.

לדוגמא , כפי שנראה בהמשך , CGI,ASP מבצעים את אותה פונקציונאליות בסיסית. הם מבצעים עיבוד בצד השרת. באופן דומה COBRA,DCOM ו enterprise Java Beans מציינים כיצד לדבר עם אובייקטים מבוזרים. גם XML,HTML,SGML,XSL ו CSS הם כולם כלים דומים לצורך ארגון ותצוגת נתונים דרך הרשת.

ולכן ניתן להשתמש בטכנולוגיות WEB בסיטואציות שונות. בחירת דרך אחת או אחרת לעתים תהייה בחירה יותר בירוקרטית\אדמינסטרטיבית\סטנדרטית מאשר בחירה טכנית.

 לדעתי התבוננות בפיתוח אפליקציות WEB יותר מתאימה למטאפורה של חלקי לגו מאשר חתיכות פאזל. בלגו , אין דרך אחת ונכונה לפתירת הבעיה. ישנם רק קבוצות של בלוקים המקוטלגים (6 חורים,4 חורים , 2 חורים) אשר ניתנים לחיבור אחת עם השניה באינסוף דרכים.

כמובן שבכל הקטגרויות הללו ישנן סיווגים (חלק מחתיכות 6-חורים הן אדומות וחלק הן כחולות) , אבל כל אותן חתיכות באותה קטגוריה הן שקולות אחת לשניה כאשר לא מתייחסים לסיווג. המטאפורה של הלגו עוזרת לחוש את יער הטכנולוגיות הקיימות ויער הטכנולוגיות העתידיות. יותר מאשר להבין כל טכנולוגיה וטכנולוגיה בפרטים עליך להבין את הקטגוריה אליה היא שייכת. ברגע שתבין זאת כבר הבנת 60% מהטכנולוגיה.

 עליך פשוט למצוא מדריך טוב עם אינדקס והפניות שיעזור לך עם התחביר ובנושאי API.

ובכן זאת בעצם המטרה של מדריך זה. להעניק לך הבנה כללית של אפליקציות ה WEB – תפיסה והבנה של הקטגוריות השונות – כך שאם תתקל בטכנולוגיה מסויימת כולל עתידית תדע להתאים אותה למשפחה אליה היא שייכת.  

לראשהדף

WEB מבוא לסביבת פיתוח של אפליקציות   

לב הדברים