דף הבית >> טיפוגרפיה >> מבנה התוכן

 

מבנה התוכן והגיון חזותי

יוצרי ה- HTML היו מדענים שרצו אמצעי תקני לשיתוף מסמכים של פיסיקה של החלקיק. היה להם עניין מועט בצורה החזותית והמדויקת של המסמך כפי שנראה על מסך המחשב. למעשה, HTML עוצב להכריח הפרדה נקיה של מבנה של תוכן ועיצוב גרפי. הכוונה היתה ליצור רשת עולמית של דפים שיציגו בכל מערכת ודפדפן נגיש, כולל דפדפנים ש"יקראו" טקסט של דף ברשת למשתמשים מוגבלים חזותית, ויוכלו להיות מתורגמים באופן מדויק על ידי מנועי חיפוש וניתוח.

בהתעלמות מעיצוב גרפי ומסורות ניהול של פרסום, המעצבים המקוריים של הרשת התעלמו ממוטיבציה אנושית. הם היו כל כך מרוכזים ביצירת מסמכים ברשת ידידותיים למכונה שהם יצרו מסמכים שרק מכונות (או פיסיקאים של חלקיקים) היו רוצות לקרוא. בלהתמקד אך ורק בהגיון המבני של מסמכים הם התעלמו מהצורך בהגיון החזותי של עיצוב גרפי מתוחכם וטיפוגרפיה.

לדוגמא, רוב המעצבים הגרפיים נמנעים להשתמש בתוויות הכותרת הרגילות ב- HTML
(1H, 2H וכן הלאה) כי הם חסרי עדינות : ברוב הדפדפנים התוויות האלה גורמות לכותרות להראות גדולות באופן מגוחך או קטנות באופן מגוחך. אבל תוויות הכותרת ב- HTML לא נוצרו במחשבה על עיצוב גרפי. המטרה היחידה שלהם היא לבחור הירארכיה של חשיבות של כותרת, כך שגם קוראים אנושיים ומנועי חיפוש יכולים להסתכל במסמך ולקבוע בקלות את מבנה המידע שלו.

תוכן הפרק :
  1. גליונות סגנון מדורגים (CSS)
 


  |   דף הבית  |  הדפס עמוד  |  מפת האתר  |  לתחילת העמוד  |  


המדריך לבניית אתרים
מערכת המידע האקדמית - איתן כל הזכויות שמורות © 2003