דף הבית >> עיצוב האתר >> יסודות האתר >> אלמנטים שונים

 
מדריכי אתר

שלא כמו במדיה מודפסת, שם המשקל הפיסי והמימדים של ספר או מגזין נותנים סימנים לגבי כמות המידע, אתרי אינטרנט לעיתים קרובות נותנים מעט סימנים מפורשים לגבי העומק וההיקף של התוכן אותו ניתן להשיג. זה במיוחד נכון כאשר דף הבית לא מספק רשימה מקיפה של קישורים לדפים פנימיים באתר. אף על פי שאפשרויות חיפוש מאפשרות גישה מהירה לתוכן שלך, הן לא מהוות תחליף להצגה ברורה ומאורגנת היטב של התוכן באתר שלך. אפילו מנועי החיפוש הטובים ביותר טיפשים יחסית ובעלי אמצעים פרימיטיביים בשביל להעריך את סדר העדיפויות והרלבנטיות של מקורות המידע שאתה מציע באתר שלך.

תוכן עניינים ואינדקס
תוכן עניינים ואינדקס של המידע באתר שלך הם דרך קלה לתת קוראים תחושה ברורה של ההיקף, ארגון, וההקשר של תוכן האתר שלך. תוכן עניינים ואינדקסים מוכרים מהפורמטים המודפסים; קוראים מבינים אותם ויעריכו אותם בהתאם. ההבדל העיקרי בין אינדקסים מבוססי רשת והגרסה המודפסת שלהם הוא שאינדקס של אתר אינטרנט לא צריך להיות מקיף או מפורט כמו אינדקס של ספר כי אתה יכול תמיד להשתמש במנוע חיפוש למצוא כל התייחסות נידחת למילת מפתח. אינדקס של אתר אינטרנט צריך להצביע על המופעים הכי שימושיים ורלבנטיים של מילת המפתח ולהתעלם מהתייחסויות משניות.

מפות אתר
מפות אתר נותנות לקורא מבט על תוכן האתר. מפות אתר באות בשתי צורות : תרשימים גרפיים שבאופן מילולי משתמשים במפה ורשימת קישורים מאורגנת לדפים עיקריים בתוך האתר.

הצורה של מפות אתר גרפיות משתנות מתרשימים הירארכיים למטפורות גיאוגרפיות, אבל כולן חולקות את אותן המגבלות :

  • מפות גרפיות של אתרי אינטרנט גדולים ומסובכים הן לכל היותר מטפורות פשוטות שמתקרבות לתרשימים של תוכן האתר. התוצאות לעתים רחוקות שוות את הזמן והכסף המעורבים ביצירת הגרפיקה, אלא אם כן אתה מתכוון להראות את האתר בקווים כלליים בלבד. אלא אם כן אתר האינטרנט שלך יתמודד עם מידע מרחבי בעיקרו (סידרה של מפות, למשל), טבלאות מבוססות טקסט או אינדקסים תמיד יהיו יותר יעילים.
  • מפות אתר גרפיות הן לעיתים קרובות קבצים גרפיים מסובכים, שיותר קשים לשינוי לאחר שהאתר שלך מתפתח.
  • מפות אתר גרפיות הן גרפיקה גדולה באופן בלתי נמנע והורדתן איטית.
מפות אתר המבוססות על קישורי טקסט, הרבה יותר לימודיים ממפות גרפיות ויכולים בקלות להיות מעודכנים. רוב מפות הטקסט היעילות הן בעצם תוכן עניינים מורחב. ככאלה הם מיד מובנים ומוכרים על ידי רוב הקהל שלך. מפת האתר של Bitstream היא דוגמה טובה למפה כזו :

 


  |   דף הבית  |  הדפס עמוד  |  מפת האתר  |  לתחילת העמוד  |  


המדריך לבניית אתרים
מערכת המידע האקדמית - איתן כל הזכויות שמורות © 2003