חוקי הדרך

ובכן מה עליך לדעת? זה לא מסובך – פשוט עקוב אחרי הכללים הבסיסיים.

כלל מספר 1: עליך תמיד לשים את השורה הבאה בראש הסקריפט שלך –

#!/usr/local/bin/perl

שורה זו אומרת לשרת המריץ את הסקריפט שלך שמה שהולך לרוץ זה לא  טורקית עתיקה אלא Perl. השרת אוהב את שפת Perl – הוא רק צריך לדעת שבה אנו עוסקים , לכן אל תשכח לפתוח בשורה זו. אחרת תבזבז שעות בנסיון להבין מה לא בסדר עם הסקריפט הטוב שלך רק בכדי לגלות כי שכחת את הדבר הבסיסי ביותר.

כלל מספר 2: תמיד שים נקודה-פסיק (;) בסופה של כל שורה. אם לא תעשה כן- אין סיכוי כי תצליח להריץ את הסקריפט שלך.

כלל מספר 3: הוסף הערות היכן שרק תוכל. מהן הערות? הערות הן משפט שלם המתאר מה הסקריפט שלך עושה בנקודה מסויימת. כל שורה המתחילה בסימן "#" היא שורת הערה. מלבד חריג אחד שזהו כלל מספר 1. שים לב לדוגמא מתחת על מנת להבין מדוע השימוש בהערות יכול להועיל.  

# In the following code, I'm going to create a variable that contains # the info that will go into a log. But I'm going to keep the # formatting really simple so it'll be displayed in # an easy-to-read fashion. my $in{'logdata'} = <<END; $in{'name'} $in{'formelement1'} | $in{'radiobutton2'} $in{'checkbox1'} | $in{'checkbox2'} END

כמחבר הסקריפט הזה אתה בוודאי יודע את מטרת המשתנה, אבל מה אם מישהו אחר יצטרך לעבוד עם הסקריפט הזה? אתה לא רוצה שהוא יבזבז את שארית חייו בנסיון לפענח את הקוד חסר ההערות שלך (אלא אם כן משלמים לו לפי שעה…). לכן נסה להקל על האחרים , בעזרת הכנסת הערות.

כלל מספר 4: קוד נקי הוא קוד הניתן לתחזוק. כתיבת קוד נקי הוא מעין חוק אזרחות טובה , כמו כלל מספר 3. רק מפני שאתה יכול לכתוב משהו כמו זה:  

for ($i=0;$i<=$#blah;$i++){if ($blah[$i]~=/punk boy/g;) {print "I hate this code";}else { print "nappy";}}

…זה לא אומר שעליך לעשות כן. לא שזה מכיל שגיאות אבל זה קשה לקריאה , מיותר לציין כי זה פשוט מכוער. אפילו עם הערות, יקח למישהו ימים בכדי להבין שיש פה בעצם לולאת for  הרצה על פני מערך ה “blah  ומחפשת בו את הצירוף   "punk boy". אם הצירוף קיים יודפס "I hate this code" ואם לא- יודפס "nappy". זה יהיה הרבה יותר יפה ופשוט להבנה אם תעשה זאת כך:  

for ($i = 0; $i <= $#blah; $i++) { if ($blah[$i] ~= /punk boy/g;) { print "I hate this code"; }else { print "nappy"; } }

נו, הכל ברור? אל תדאג ידידי , אתה תבין הכל בהמשך..

 מבוא לשפת פרל | קדימה לעניינים